Tetszett a cikk?

Két amerikai, valamint egy kanadai és egy ausztrál nyugalmazott tábornok egybehangzó véleménye szerint Ukrajna akár még az idén is megnyerheti az Oroszország elleni háborút. Ehhez azonban több feltételt is teljesítenie kell Kijevnek és az Ukrajnát támogató Nyugatnak. A tábornokok még Orbán Viktort is emlegették.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

„A nyugati államoknak meg kell érteniük, hogy Oroszország rövid távú célja a Donyec-medence teljes területének az elfoglalása, s ennek megakadályozása érdekében az Ukrajnát támogató államoknak fel kell gyorsítaniuk Ukrajna segélyezését mind a lőszerek, mind a katonai felszerelések terén. El kell érni, hogy még akkor is, ha Ukrajna egyes kisebb területek feladására kényszerül, az oroszok által fizetett ár váljon fenntarthatatlanná, most például naponta átlagosan 850 orosz katona veszti életét a harcokban” – mondta az amerikai Atlantic Council elemző intézet által szervezett online konferencián David Petraeus nyugalmazott tábornok, a CIA egykori igazgatója. 

Petraeus szerint nagyon fontos feladat, hogy miközben eljuttatják Ukrajnába a harckocsikat, a páncélozott harcjárműveket, a nagyobb hatótávolságú rakétákat, a hatékony légvédelmi eszközöket és az újabb muníció szállítmányokat, ne csak az eszközök felhasználóit képezzék ki, hanem azokat is, akik karbantartják, illetve javítják ezeket az eszközöket. „Erre mindenképpen szükség van ahhoz, hogy májusban vagy júniusban meginduljon az ukrán offenzíva, amely elvághatja a szárazföldi összeköttetést Oroszország és a megszállt Krím között. Ezzel együtt a Krímben lévő orosz vezetési központok és raktárak is a nagyobb hatótávolságú ukrán HIMARS-rakéták hatókörébe kerülnek” – magyarázta.

David H. Petraeus
AP / Pablo Martinez Monsivais

Petraeus azt is hangsúlyozta, hosszabb távon meg kell teremteni annak a feltételeit, hogy az ukrán légierő a MiG-29-esekről átállhasson a nyugati vadászbombázókra, mert már nincs elérhető egykori szovjet katonai repülőgép. „A pilóták és a karbantartók kiképzését már a döntés meghozatala előtt el kell kezdeni. És el kell gondolkodni egy Marshall-segély féle program beindításának a részleteiről is, amely segítségével talpra lehet állítani Ukrajnát. E mellett szilárd biztonsági garanciákat kell adni. A legjobb megoldás a NATO-tagság megadása lenne, de ha ezt egyes tagállamok megakadályozzák, akkor az USA vezetésével az erre kész államokkal együttműködve kell megadni a biztonsági garanciákat. A garanciáknak a lehető legközelebb kell lennie a NATO-tagállamok kollektív védelméről szóló ötödik cikkely tartalmához, mert csak így lehet elérni, hogy az ukrajnai válság ne váljon befagyott konfliktussá” – mondta Petraeus. A nyugalmazott tábornok szerint az egyik legfontosabb feladat az, hogy megtanítsák az ukrán hadseregnek azt, amiben az orosz hadsereg nem teljesített jól: az olyan összfegyvernemi támadás végrehajtását, ahol egyszerre lépnek fel a gyalogosok, a harcjárművek, a légierő gépei, valamint az ellenfél elektronikai rendszereit zavaró katonák.

Harc a korrupció ellen

Az egykori kanadai vezérkari főnök Rick Hillier szerint Ukrajna csak akkor számíthat a Nyugat kitartó támogatására, ha a kijevi vezetés képes lesz hatékonyan harcolni a korrupció ellen. „Ez különösen vonatkozik azokra a pénzekre és egyéb segítségre, amit az ország azért kap a Nyugattól, hogy eredményesen vehesse fel a harcot az orosz agresszió ellen. Zelenszkij elnök harcol a Szovjetunió széthullása után járványszerűvé vált korrupció ellen, ám folyamatos küzdelemre van szükség, mert a nyugati közvélemény nem fogja támogatni, hogy dollármilliárdokkal finanszrozzák Ukrajnát, ha lopnak ezekből a pénzekből és a közbeszerzések kiírásáért felelős emberek kezébe kerül a támogatás egy része” - mondta.

A 93. brigád egyik ukrán katonája befogja a fülét, miközben egy aknavetővel lő az orosz állások felé Bakhmutban 2023. február 15-én.
AFP / Yasuyoshi Chiba

Fontosnak nevezte azt is, hogy a Nyugatnak, elsősorban a NATO-nak és az EU-nak sikerüljön megőriznie egységét. „Ebből a szempontból sorsdöntő lesz az, hogyan kezeli a Nyugat azt, hogy Orbán Viktor és Magyarország sokszor ellenáll Ukrajna megsegítésének, sőt néha Oroszországot támogatja. Ugyancsak kezelni kell azt, ahogy Törökország viszonyul a NATO-bővítéshez és Oroszországhoz” – fogalmazta meg a „renitensekkel” kapcsolatos problémákat Hillier. A nyugalmazott tábornok szerint Volodimir Zelenszkij folyamatos életveszélyben van, s Ukrajna szempontjából létfontosságú, hogy ő maradjon az ország élén, s ne tudjon az államfő halálában, vagy legalábbis a hatalomból való eltávolításában érdekelt Oroszország merényletet elkövetni ellene.

Fordulóponton a világ

Wesley Clark, az Európában állomásozó amerikai erők egykori főparancsnoka szerint fordulóponthoz érkezett a világ és egészen más úton folytatódik a történelem, ha nem Oroszország, hanem Ukrajna diadalmaskodik és sikerül fenntartani a Nyugat egységét. „Nem lehet válogatni a közül, hogy a Nyugat Oroszországgal vagy Kínával áll-e szembe. Mindkettő ellenfél, mert mindkét ország elutasítja azt, ahogyan a világ most felépül. Mindkét állam vissza akar térni a XIX. századba, amikor a nagyhatalmaknak megvoltak a maguk érdekszférái és folyamatosan harcok dúltak a határvidékeken. Ukrajna veresége megnyitná az utat Kína ázsiai terjeszkedése előtt, ennyire egyszerű a képlet” – magyarázta a nyugalmazott tábornok. Szerinte Ukrajna győzelméhez az is kell, hogy a Nyugat ne csak katonai eszközökkel támogassa Kijevet. „Komolyabb gazdasági szankciók kellenek, a diplomáciai fronton is növelni kell a nyomást és vádat kell emelni Vlagyimir Putyin orosz elnök ellen a hadserege által elkövetett háborús bűncselekmények miatt” – tette hozzá.

Wesley Clark
AFP / Anadolu Agency / Yalta European Strategy Forum Pr

Az ausztrál Mick Ryan nyugalmazott tábornok azt emelte ki, hogy emberiességi kötelesség segíteni Ukrajnát, hogy minél előbb megnyerje ezt a háborút. „A háború megmutatta, hogy az EU még nem képes teljes mértékben szavatolni saját biztonságát” – mondta, majd hozzátette, a mostani válság jó alkalom arra, hogy bebizonyosodjon: a Nyugat nem rothad a Kelet pedig nem emelkedik, és Ryan szerint azért is fontos a nyugati támogatás fenntartása, mert ha Zelenszkij elnök arra kényszerülne, hogy lemondjon országa egyes területeiről, akkor aligha maradhatna hatalomban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Amíg Orbán Aliyevvel parolázik, Azerbajdzsán kiéhezteti az örmény keresztény többségű Karabahot

Másfél hónapja zárva van az egyetlen út, ami Örményországot összeköti az Azerbajdzsánba ékelt Karabahhal. A blokád a jelek szerint nem zavarja a Karabahban szolgáló orosz békefenntartókat, az üldözött keresztények sorsáért állítólag aggódó Orbán Viktor sem emelt szót a kiéheztetett több tízezer keresztény örményért, amikor hétfőn Budapesten tárgyalt Ilham Aliyev azeri államfővel.

Németh András Világ

Nagyon messze még a vége az ukrajnai háborúnak

Az orosz erők kínos lassúsággal haladnak előre Kelet-Ukrajnában, a jelenlegi ütem és az előrenyomulással járó veszteségek alapján kizártnak tekinthető, hogy Moszkva belátható időn belül elérné minimális célját, a Donyec-medence teljes elfoglalását, illetve a vele határos két – Oroszország által bekebelezett – megye megszállását. Ugyanakkor az is valószínűtlen, hogy az ugyancsak súlyos veszteségeket szenvedő ukrán hadsereg jelentős áttörést érne el Keleten.