szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A félsziget logisztikai és lélektani szempontból is kulcsfontosságú az orosz háborús erőfeszítések számára.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

2023 május 18-án kisiklott egy vonat Szimferopol mellett, ezzel elzárva a Fekete-tengeri orosz flotta bázisához, a szevasztopoli kikötőhöz vezető egyetlen vasútvonalat – írja a brit védelmi minisztérium. A vasúti hatóságok szerint a vonatot „külföldi személyek” siklatták ki.

Ugyan a vonalat az oroszok gyorsan helyre fogják állítani, azonban az akció következtében késve jut el az utánpótlás a kikötőbe, és az is elképzelhető, hogy ezzel a lépéssel késést szenvedett a Kalibr robotrepülőgépek eljuttatása is a flottához.

Mivel az orosz hadianyagszállítás hagyományosan vasútalapú, ezért ezen a kényes területen minden újabb szabotázsakció csak növelni fogja a Kreml aggodalmait azzal kapcsolatban, hogy képes lesz-e ellátni a félszigeten található egyéb kritikus infrastrukturális létesítmények védelmét. A Krím ugyanis logisztikai és lélektani szempontból is kulcsfontosságú az orosz háborús erőfeszítések számára (ne feledjük, hogy az oroszok az Ukrajna elleni támadás megindításakor többek között arra hivatkoztak, hogy bioztosítaniuk kell a Krím vízellátását).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!