szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ügynökség igyekszik figyelni arra, hogy a hasadóanyagokat ne használják háborús célokra. A zaporizzsjai erőmű 15 hónapja van orosz kézen, a védelméről viszont egyelőre a felek nem tudtak megállapodni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ügyel arra a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ), hogy az Ukrajna területén tárolt hasadóanyagokat ne használják háborús célokra – mondta kedden Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

Grossi emellett felkérte Ukrajnát és Oroszországot is, hogy tartsanak tiszteletben öt alapszabályt, amely a több mint egy éve orosz ellenőrzés alatt lévő zaporizzsjai atomerőmű biztonságát szolgálja. Az öt pont között szerepel, hogy Európa legnagyobb nukleáris létesítményének területét nem szabad nehézfegyverek, mint például harckocsik, tüzérségi eszközök és rakétasorozatvetők, valamint katonai személyzet állomásoztatására használni. A szabályok szerint az atomerőmű területéről és annak területe ellen nem szabad támadást indítani, a feleknek pedig mindemellett biztosítaniuk kell az erőmű megfelelő energiaellátását, létfontosságú rendszereit pedig védeni kell a szabotázsakciókkal szemben.

 

ENSZ-békefenntartókat hívna Ukrajna a zaporizzsjai atomerőműbe

ENSZ-békefenntartók bevonását sürgeti Ukrajna a zaporizzsjai atomerőmű biztonsága érdekében. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.

A NAÜ főigazgatója utalást tett arra is, hogy a konfliktus szereplői eddig még nem tudtak megállapodni az atomerőmű védelméről. Szerinte rendkívül törékeny és veszélyes az atomerőmű biztonsági helyzete: mint mondta, az utóbbi 15 hónapban hétszer választották le teljesen az erőművet a külső energiahálózatról, így a vészhelyzeti dízelgenerátorokra kellett átállniuk. A legutolsó ilyen eset egy hete történt.

A létesítményben eddig nem történt nukleáris baleset, de Grossi szerint „a szerencse sem tarthat örökké”. Mint mondta, egy ilyen balesetnek katasztrofális következményei lehetnek Ukrajna és Oroszország, valamint a környező országok lakosságára is.

 

„Potenciálisan veszélyes" a helyzet: kitelepítették az embereket az oroszok a zaporizzsjai atomerőmű közeléből

Kulcsszerepet kap a körforgásosság, külön felelősség kerül a gyártókra, és a lakosság is kiveheti a részét az új hulladékgazdálkodási rendszerben, amely július 1-jétől lép életbe Magyarországon. Erről beszélgettünk fenntarthatósági podcastunk legfrissebb adásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!