szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország harmadik egymást követő éjszaka mér légicsapásokat ukrán kikötőkre, és fenyegetést intézett az ukrán hajók ellen. A fekete-tengeri eszkaláció megrázta a világ gabonapiacait.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Legalább 27 civil megsérült, és épületek gyulladtak ki az ukrán kikötőkre mért orosz légicsapások következtében, valamint megrongálódott Kína odesszai konzulátusa is.

Az Egyesült Államok szerint Oroszország hajókra vonatkozó figyelmeztetése azt jelenti, hogy Moszkva megtámadhatja a tengeren közlekedő hajókat, miután hétfőn kilépett az ENSZ által közvetített megállapodásból, amely lehetővé teszi Ukrajna számára a gabonaexportot. Az a jelzés, hogy Oroszország hajlandó erőt alkalmazni a világ egyik legnagyobb élelmiszerexportőrével szembeni blokád újbóli bevezetésére, a világpiaci árakat az egekbe lökte – számolt be a Reuters.

Moszkva nem hosszabbította meg az egy éve kötött gabonamegállapodást, mert – állítása szerint – nem kapott megfelelő feltételeket saját élelmiszer- és műtrágyaeladásaihoz.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa pénteken ülést tart Oroszország kivonulásának "humanitárius következményei" miatt – közölte Nagy-Britannia ENSZ-missziója.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár határozottan elítélte az ukrán fekete-tengeri kikötők elleni orosz támadásokat, és figyelmeztetett, hogy "a polgári infrastruktúra lerombolása a nemzetközi humanitárius jog megsértésének minősülhet".

"Ezek a támadások jóval Ukrajnán túl is éreztetik hatásukat" – mondta Stephane Dujarric ENSZ-szóvivő, hozzátéve, hogy a magasabb búza- és kukoricaárak mindenkinek fájnak, de különösen a déli országokban okozhatnak komoly problémákat.

Kijev reméli, hogy Oroszország részvétele nélkül is folytatódhat az export, azonban egyetlen hajó sem indult el a kikötőiből, mióta Moszkva kiszállt az egyezségből, és a biztosítóknak kétségeik vannak azzal kapcsolatban, hogy vállaljanak-e fedezetet egy háborús övezetben folytatott kereskedelemre.

Az alku felmondása óta Moszkva éjszakánként rakétákat zúdít Ukrajna két legnagyobb kikötővárosára, Odesszára és Mikolajivra. A csütörtöki csapások az eddigi legsúlyosabbak.

(A cikkhez kapcsolt képünk illusztráció.)

Londoni elemzők szerint Oroszország várhatóan visszatér a gabonaegyezményhez

Londoni iparági elemzők véleménye szerint Oroszország várhatóan visszatér az ukrán gabona fekete-tengeri exportjáról kötött egyezményhez, amely kedden nulla órakor lejárt.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!