szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csak a tantestület egységes kiállása tudta megakadályozni, hogy az új igazgató ukrán tannyelvű osztályt indítson a munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskolában.

Törvényi kötelezettség nincs arra, hogy a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskolában ukrán osztályokat kellene indítani, az, hogy az intézmény új igazgatója mégis ezzel próbálkozik, egy helyi konfliktusnak tudható be – mondta el Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke az Inforádiónak. A feszültségeket az eredményezte, hogy korábban a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség delegáltjai a városi tanácsban nem voltak hajlandók részt venni a polgármester által vezetett koalícióban. „Ezért most egyfajta politikai bosszúállás történik” – mondta Orosz.

Popovics Béla, a munkácsi középiskola pedagógusa úgy véli, a helyi városvezetés mindent elkövet annak érdekében, hogy az intézményben felszámolják a magyar nyelvű oktatást. Az újonnan kinevezett igazgató és helyettese sem beszél magyarul, nincs kapcsolatuk a magyar közösséggel, sőt még iskolavezetői gyakorlattal sem rendelkeznek – tette hozzá a tanár. A két új intézményvezető a már említett évindító szakszervezeti gyűlésen azt mondta, már most szeptembertől ukrán első osztályt akar indítani. Ez a terv a tanárok egységes kiállása miatt egyelőre meghiúsult.

Az ukrán városvezetés és a helyi magyarság közötti feszültségekről korábban már írtunk, a várból villámgyorsan és nem is egészen törvényesen eltüntetett Turul-szoborral kapcsolatban. Mint akkor helyi forrásaink is megerősítették nekünk, a város polgármestere Andrij Baloga egy nagyhatalmú kárpátaljai ukrán klán tagja, ahol a szálakat az édesapja, Viktor Baloga mozgatja.

 

Mi köze a munkácsi turulnak egy családi vállalkozásban vitt megyéhez?

Vajon tényleg ukrán nacionalista hévből puccsolta meg a saját közgyűlését és távolíttatta el a munkácsi vár ormáról a turulszobrot Andrij Baloga polgármester, vagy valami sokkal kézzelfoghatóbb, pragmatikusabb megfontolás húzódik meg a munkácsi városvezető sokak számára érthetetlen döntésének hátterében?

Viktort korábban a legbefolyásosabb kárpátaljainak tartották, volt ő miniszter a nyugatos Juscsenko és a Moszkva-barát Janukovics kormányában is. Sőt, Viktor Baloga akkor állt éppen a befolyása zenitjén, amikor 2008-ban a Turul-szobrot felállították a munkácsi várban. Igen ám, de azóta megtörtént az, amire fentebb Orosz Ildikó is utalt, hogy Balogáék megsértődtek azon, hogy a magyar képviselők nem csatlakoztak a megyei frakciójához és már öt éve is azzal fenyegetőzött, hogy eltávolíttatja a Turult. Ezt végül – nem utolsó sorban az Orbán-kormány oroszbarát politikája miatt erősödő magyarellenes hangulat következtében – tavaly ősszel meg is tette.

A történet folytatása sem maradt el, mint ahogy az iskola esetében is láttuk, sőt, Viktor Baloga Facebook-oldalának legutolsó két bejegyzésében is leginkább csak Orbán Viktorral foglalkozik. Hogy mi váltotta ki ezt a fordulatot nála és hogy miként történhetett, hogy ugyanaz az ember vitette el a Turul-szobrot, mint aki engedte visszaállítani, arra talán a politika adhat leginkább magyarázatot. A 2019-es választásokon ugyanis a Baloga-klán Kárpátalján ellenzékbe szorult (még ha a munkácsi városvezetést meg is tudták tartani) és talán a harcos nacionalista szólamokkal próbálják növelni a népszerűségüket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!