szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bárki lehet célpont.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Brüsszelben nyüzsögnek a kémek – figyelmeztette az Európai Bizottság csütörtökön egy belső feljegyzésben a személyzetét a Politico cikke szerint.

A kiküldött e-mail arról szól, hogy nagyon is valós veszélyt jelentenek az EU végrehajtó testületének titkaira a belga fővárosban hemzsegő kémek.

„Brüsszel a világ egyik legnagyobb kémközpontja, több száz aktív hírszerzővel, akik az intézményünket veszik célba” – áll a figyelmeztetésben.

Bármilyen alacsony rangú tisztviselő is célpont lehet és az őket megkörnyékező hírszerzők jellemzően diplomatának, lobbistának, PhD-hallgatónak, újságírónak, tudósnak adják ki magukat.

Szeretettel Brüsszelből: Több száz orosz és kínai kém ügyködik a városban, ahol még a falnak is füle van

Belgium fővárosa, az EU székhelye továbbra is hemzseg a kémektől – többek közt az oroszoktól és a kínaiaktól -, miközben a helyben illetékes belga titkosszolgálat és kémelhárítás, amely csak valamikor 2000-es évek elején ébredt fel a hidegháború végét követő boldog Csipkerózsika-álomból, személyzeti problémákkal küzd.

Belga nemzetbiztonsági szakemberek becslése szerint a nagykövetségek állományának mintegy 10-20 százaléka valójában hírszerző tiszt csakúgy, mint minden ötödik Brüsszelben dolgozó kínai újságíró.

Az EU diplomáciai szolgálata még 2019-ben figyelmeztette munkatársait a belga fővárosban működő több száz orosz és kínai kém jelentette veszélyre. Különösen arra, hogy ezek a hírszerzők a bizottság központjához közeli brüsszeli bárokban és éttermekben is igyekeznek kihallgatni a beszélgetéseket.

Az elmúlt hónapban az EU felülvizsgálta a háborús és egyéb válsághelyzetekre való felkészültségét és arra jutott, hogy a blokknak létre kellene hoznia egy saját hírszerző hivatalt, amely segíthetne a tagállamoknak elhárítani a fenyegetéseket és semlegesíteni a szabotőröket és a külföldi ügynököket.

A javaslat azt követően született meg, hogy több nyugati hírszerző szerv is jelezte, hogy Moszkva 2022-es ukrajnai inváziója óta jelentőset nőtt az orosz kémtevékenység Európában. Így tett nemrég a brit belföldi elhárítás vezetője és a német szakszolgálatok is erről tájékoztatták az ország törvényhozóit.

„Rövidhullámon jött Moszkvából a parancs” – Németországi kémek nagy bukásai

Carsten L. a német szövetségi hírszerző szolgálatnak dolgozott és titokban szigorúan titkos minősítésű információkat adott át Moszkvának már az ukrajnai háború kitörését követően. Bűntársával együtt december közepén állították bíróság elé. Nem ez az első eset, amikor az oroszoknak dolgozó kettős ügynökök lepleződnek le Németországban. A Deutsche Welle riportja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!