Szeretettel Brüsszelből: Több száz orosz és kínai kém ügyködik a városban, ahol még a falnak is füle van
Belgium fővárosa, az EU székhelye továbbra is hemzseg a kémektől – többek közt az oroszoktól és a kínaiaktól –, miközben a helyben illetékes belga titkosszolgálat és kémelhárítás, amely csak valamikor 2000-es évek elején ébredt fel a hidegháború végét követő boldog Csipkerózsika-álomból, személyzeti problémákkal küzd.
Sok város érdemelte ki már a történelem során a „kémek fővárosa” kitüntető címet. A második világháború alatt ilyesmivel büszkélkedhetett Lisszabon, Casablanca vagy Zürich, a hidegháború éveiben Nyugat-Berlint vagy Bécset ruházták fel sokan ezzel a kétes dicsőséggel.
Manapság egyre többen gondolják úgy, hogy Brüsszelben nyüzsög a legtöbb hírszerző. Ez nem is lenne csoda, mivel a belga főváros nemcsak az Európai Uniónak és a NATO-nak ad otthont, hanem legalább 100 más nemzetközi szervezetnek és mintegy 300 különféle diplomáciai missziónak. Ezekben összesen – a belga külügyminisztérium adatai szerint – legalább 26 ezer, diplomáciai státusszal rendelkező ember dolgozik.
Azt még a gyerekek is tudják, hogy egy hírszerző számára a legtökéletesebb álcázás a diplomáciai útlevél. A belga elhárítás szakértői szerint ennek a rengeteg, a városban szabadon mozgó, a legmagasabb rangú tisztviselőkkel gyakorta találkozó, és így az érzékeny információkhoz könnyedén hozzájutó diplomatának 10-20 százaléka bizonyosan valamelyik hírszerző szolgálat tisztje. Diplomata státuszuk és az államok közti kapcsolatokról szóló bécsi konvenció révén viszont mindenféle vádemeléssel szemben immunitást is élveznek.