Trump oldalán állva válaszolt Musk az újságírók kérdéseire
A kormányzati szerephez jutó tech milliárdos az Ovális Irodában arról beszélt, hogy az általa vezetett szervezet teljesen transzparens.
hvg.hu
Először kérdezhették az újságírók Elon Muskot, aki Trump beiktatása óta felel a DOGE testület vezetéséért (Department of Government Efficieny – kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium). Bár nevében minisztérium, valójában csak tanácsadói jogkörrel bír és erősen megkérdőjelezhető a működésének transzparenciája, hiába állította Musk másként – írja a Guardian.
A szervezet egyik legnagyobb port kavaró döntése az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségének (USAID) felfüggesztése. Miután Musk közölte, hogy ő és Trump is úgy gondolja, hogy a szervezetet be kell zárni. A döntést múlt hét hétfőn Marco Rubio külügyminiszter is megerősítette, mondva, hogy a fejlesztési ügynökség működése nem igazodott az amerikai érdekhez.
Egy szövetségi bíró szerint valóban túl nagy kockázatot jelentenek.
A Guardian beszámolója szerint Musk tegnap arról beszélt, hogy az USAID egyes tisztviselői kenőpénzeket fogadtak el és a kormányban jó néhány embernek sikerült több tízmillió dollárnyi vagyont felhalmozniuk, amíg az ügynökségnél töltöttek be pozíciókat. Az állításait nem támasztotta alá.
Elon Musk és Donald Trump az ovális irodában tartottsajtótájékoztatón a Fehér Házban 2025. február 11-én
AFP / Jim Watson
A brit lap megjegyzi, Musk ragaszkodott ahhoz, hogy a DOGE működése teljes mértékben transzparens. “Nem tudom, hogy volt-e már szervezet, ami transzparensebben működött mint a DOGE” – mondta Musk. Ahogy a lap megjegyzi, ezzel szemben a valóság az, hogy a milliárdos még azt is megpróbálta megakadályozni, hogy kiderüljön, kik dolgoznak a szervezetnél. Nemrég megpróbálta elérni, hogy kirúgják a Wall Street Journal egyik riporterét, miután arról írt, hogy az ügynökség egyik munkatársa rasszista bejegyzéseket tett közzé az X-fiókján.
Bár a DOGE (Department of Government Efficieny – kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium) nevében minisztérium, a gyakorlatban nem rendelkezik ilyen jogkörökkel.
Az újságírók kérdezték Muskot az összeférhetetlenségről is, a DOGE ugyanis olyan ügynökségeket is ellenőrizhet, amelyek vagy vizsgálják a milliárdos valamelyik cégét vagy éppen szerződésben állnak velük. “Először is, nem én nyújtom be a szerződést, hanem a SpaceX emberei” – mondta erről Musk, a SpaceX alapítója, vezérigazgatója, főmérnöke és elnöke.
Az újságírók felvetették azt is, hogy a DOGE túl gyorsan halad vagy túl nagy átalakításokat tesz gyorsan. Musk erre úgy reagált, hogy egyszerűen majd visszavon minden olyan intézkedést, amely felesleges.
Látszólag barátságos egyeztetés folyt Bukarestben a magyar és a román kormányfő között, a színfalak mögött azonban sokan a moszkvai befolyásolás erősödéstől és a magyar kormány ukránellenes kampányától tartanak.
Az amerikai elnök szerint a tervezettnél sokkal drágább lesz a jegybank szerepét betöltő intézmény székházának felújítása, Jerome Powell viszont emlékeztette: nem jók a számításai.