szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Wera Hobhouse bűne az lehetett, hogy az emberi jogok helyzetét firtatta Kínában.

Megtagadták egy brit parlamenti képviselő belépését Hongkongba múlt héten, ez volt az első ilyen alkalom azóta, hogy az egykori brit gyarmatot 1997-ben visszacsatolták Kínához. Wera Hobhouse, a Liberális Demokraták nevű párt képviselője férjével azért utazott volna Hongkongba, hogy meglátogassák fiukat, valamint újszülött unokájukat.

Hobhouse azt állítja, hogy míg férjét gond nélkül beengedték, addig őt öt órán keresztül kihallgatták, majd kitoloncolták. „A hatóságok nem adtak magyarázatot erre a kegyetlen és felkavaró bánásmódra” – írta egy Bluesky-posztban, és hozzátette, reméli, hogy a külügyminiszter rákérdez a történtekre a kínai nagykövetnél.

A hongkongi brit konzulátus az Associated Press megkeresésére válaszolva közölte, hogy tudomása van arról, hogy csütörtökön megtagadták egy brit parlamenti képviselő belépését Hongkongba, és emiatt sürgősen fel is keresik az illetékes hatóságokat. Ugyan egyelőre nem érkezett választ, de korábban hasonló eseteknél nem szolgáltak magyarázattal arra, miért tagadták meg egyes személyeknek a beutazást.

Fontos tudni, hogy Hobhouse egyike annak a több mint negyven parlamenti képviselőnek, akik az emberi jogi helyzetet vizsgálják Kínában. Mint ismert, Peking nem nézi jó szemmel, ha valaki bírálja a rendszert, a 2019-es demokráciapárti tiltakozások után komoly szigorításokat és korlátozott vezettek be, illetve számos ellenzéki politikust, illetve aktivistát is bebörtönöztek.

Hobhouse szerint ő nem volt túl kritikus Kínát illetően, csak kiáll az értékek mellett, amikben hisz. „Szörnyű lenne, ha Kína ezt most arra használná fel, hogy megfélemlítsen, és megakadályozzon abban, hogy kiálljak az emberi jogok, a szabadság és a demokrácia mellett. Ennek nem szabadna megtörténnie, de természetesen valószínűleg az a szándék, hogy elhallgattassanak” – nyilatkozta, és hozzátette, sok képviselőtársa biztosította a támogatásáról. David Lammy külügyminiszter, aki szerint szintén elfogadhatatlan az, ami történt, megígérte, hogy a tettek mezejére fog lépni, és magyarázatot követel az illetékesektől.

Néhány nappal ezelőtt egyébként két, Ciszjordániába tartó munkáspárti képviselőtől tagadták meg azt, hogy beléphessenek Izraelbe, a hongkongi incidens kapcsán pedig a BBC megjegyezi: az időzítés azért érdekes, mert Nagy-Britannia nemrég jelezte, hogy átvenné az irányítást a kínai tulajdonú British Steel acélgyár felett. „Használnak minket, és nem szabad naivnak lennünk azzal kapcsolatban, hogy túl sok hozzáférést biztosítunk nekik, például kritikus nemzeti infrastruktúránkhoz” – jegyezte meg a találgatásokra reagálva Hobhouse.

Egy éve annak, hogy Kína hackertámadást hajtott végre a brit védelmi minisztérium ellen. A támadás célja vélhetően az lehetett, hogy azonosítsák azokat a személyeket, akik anyagi helyzetük miatt pénzzel együttműködésre bírhatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!