szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A termelés bővüléséhez az előző év alacsony bázishatásán túl elsősorban a járműgyártás, illetve az ehhez kapcsolódó beszállítói ágazatok eladásainak jelentős növekedése járult hozzá.

A múlt év decemberében 6,8 százalékkal - 2011 májusa óta a legnagyobb mértékben - haladta meg az ipari termelés az egy évvel korábbit. A termelés bővüléséhez az előző évi alacsony bázishatásán túl elsősorban a járműgyártás, illetve az ehhez kapcsolódó beszállítói ágazatok eladásainak jelentős növekedése járult hozzá - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), megerősítve ezzel a február 6-án közölt előzetes adatot.

2012 decemberében 7,3 százalékkal esett vissza az ipari kibocsátás éves összehasonlításban.

Decemberben a munkanaphatástól megtisztított index a termelés 4,4 százalékos növekedését mutatta. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított mutató decemberben 1,9 százalékos csökkenést jelez, szintén az előzetes adatokkal egyezően.

Tavaly az év egészében a termelés volumene 1,4 százalékkal volt nagyobb, mint az előző évben, 2012-ben még 1,8 százalékos csökkenést figyelt meg a KSH. Az elmúlt évben az ipari termelés motorja a járműgyártás volt.

2013-ban az ipari kibocsátás negyedévről negyedévre nőtt, az első negyedéves 3,7 százalékos visszaesésből eljutott az utolsó negyedévben regisztrált 5,4 százalékos növekedésig.

A legnagyobb mértékű, 6,8 százalékos bővülést decemberben, a mélypontot, 5,9 százalékos csökkenést februárban mérte a KSH.

Decemberben feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 8,6 százalékkal emelkedett, míg a csekély súlyú bányászaté 21,5 százalékkal csökkent.

Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása az előző évinél enyhébb időjárás hatására számottevően, 14 százalékkal volt alacsonyabb decemberben, mint egy évvel korábban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!