szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gyerekek maradnak, csak arra ösztönzik a nevelőszülőket, hogy saját otthonaikban maradjanak, így fokozatosan eladják az ingatlanokat. Azért kellett így dönteniük, mert az anyaalapítvány más régiókra csoportosítja át a forrásait. Az ÁGOTA, a szintén állami gondoskodásban élő gyermekeket támogató alapítvány pedig állami pénzből telket vásárolt.

„Mivel 2012 óta készülünk rá, hogy önfenntartóvá váljunk, az átalakítást nem váratlan ötlet vezényelte, hanem többéves, gondos tervezőmunka"– nyilatkozta a beol.hu újságírójának Kiss Gergely, az SOS Gyermekfalvak ügyvezetője. A portál azért kereste meg az alapítványt, mert Orosházán, ahova a battonyai gyermekfalu 2014-es bezárása után költöztették a gyerekeket, az a hír járja, hogy átalakul majd a nevelőszülői hálózat.

Az ügyvezető a portálnak azt mondta, hogy mivel az anyaalapítvány döntése szerint más, nehezebb helyzetben levő régiókba csoportosítják át a forrásaikat, ezért kénytelenek összébb húzni a nadrágszíjat úgy, hogy közben a szakmai munkát folytatni tudják, sőt, az jobbá is válhat. Ezért a kevésbé kihasznált, vagy üresen álló ingatlanjaikat eladják, illetve a mostani és jövőbeni nevelőszülőket is arra ösztönzik, hogy amennyiben gyermeknevelést vállalnak, azt saját otthonaikban tegyék. Öt évvel ezelőtt, amikor bezárt a battonyai gyermekfalu, az onnan elköltöztetett gyermekeket Orosházán megvásárolt házakban helyezték el, most ez is változhat.

A békési hírportálnak adott interjúban az alapítványi vezető elmondta, hogy továbbra is keresik a nevelőszülőket, és folytatják programjaikat, és arra törekszenek, hogy egy nevelőszülőnél kevesebb gyermek legyen egyidejűleg a családiasabb légkör biztosítása miatt. Az átalakításokat nem egy csapásra akarják megvalósítani, hanem együttműködve az érintettekkel.

A Battonyán levő egykori gyermekfalu információink szerint még elhagyottan árválkodik, 2015-ben még 400 millió forint körüli áron hirdették az egyébként az alapítvány vezetése által egymilliárd forintra becsült épület együttest, majd jelentősen engedtek az árból. Az SOS Gyermekfalu Alapítvány 2017-es beszámolójában már az szerepel, hogy nem sikerült eladni az ingatlant, amely egyébként még a nyolcvanas években, a helyiek társadalmi munkájával épült fel, ezért készletbe helyezték. Tavaly februárban Simonka György, parlamenti képviselő egy kistérségi ülésen a gyermekfalu hasznosítását vetette fel, ahogy akkor mondta, a Calendula tervben már dolgoznak a terület hasznosításán.

Mindeközben épül Kunszentmártontól nem messze az ÁGOTA Falva, a hét hektáros területet a Mécses Szeretetszolgálat Magyar Börtönpasztorációs Társaságtól vették hétmillió forint önerőből és az Emberi Erőforrások Minisztériumának negyven millió forintos támogatásával. A területen az állami gondoskodásban élők nyári táborainak megtartására is használni szeretnék, ahol évente közel ezer gyermek fordul meg, és korábban bérleti díjat kellett fizetniük a táborozókat befogadóknak, de más évközi programokat is szerveznének. A területen egyelőre öt ház és egy templom áll.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!