szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdték a rezidensek felmondóleveleinek megsemmisítését pénteken. A dokumentumok letétbe helyezésével az ágazatban dolgozók anyagi és munkakörülményeik javítását akarták elérni a Magyar Rezidens Szövetség kezdeményezésére. A szövetség múlt héten szerdán közölte, hogy a nemrég bejelentett béremelés miatt "nem aktiválják" a felmondóleveleket.

A Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai épületében tartott pénteki eseményre, ugyanott ahol tavaly májusban a felmondólevelek letétbe helyezéséről szóló akciót is bejelentették, Szócska Miklós egészségügyi államtitkár ígéretéhez híven elhozta iratmegsemmisítőjét.

Az akció ünnepélyes zárásaként elsőként Papp Magor, a rezidensszövetség elnöke és a szövetség három tagja darálta le felmondó nyilatkozatát. A többi, körülbelül 2500 felmondólevelet azok tulajdonosainak kell megsemmisítenie - mondta Papp Magor.

Hernádi Levente Haralamposz

„A felmondásokat ugyan ma bedaráljuk, az orvosok összefogását nem" - fogalmazott a rezidensszövetség elnöke. Azt mondta: ezzel egy új fejezet veszi kezdetét az "Élhető magyar egészségügyet" mozgalom keretében. A jövőben a konstruktív és a felelősségteljes munka folytatásával, de tovább harcolnak az egészségügyben dolgozók számára a kedvezőbb itthoni feltételekért – tette hozzá.

Szócska Miklós szerint a fiatal orvosgenerációkkal való együttműködésben ez az "ultimátum" egy rövid törést jelentett, de most újra tudják kezdeni a konstruktív munkát. Az államtitkár az egészségügyi dolgozók anyagi helyzetének javításáért tett intézkedésekkel kapcsolatban azt kérte: akinek ebben a körben még nem jutott, ne azt lássa, hogy neki nem jutott. Ne hallgassanak azokra a "fanyalgókra", akik csak azt tudják mondani, hogy "nincs". Ugyanis van ösztöndíjprogram, van népegészségügyi termékadó és van béremelés – mondta.

Hernádi Levente Haralamposz

Az államtitkár arra is kitért, hogy az általuk vezetett, fenntartott intézményekben visszaadják a fiatal orvosgenerációk hitét a szakmába. Szócska Miklós szerint "elfogadhatatlan", hogy a rezidensek úgy kerülnek vizsgára, hogy műtétek közelébe sem engedték őket. Ezért a következő időszakban egyfajta rezidensi önkormányzatiság segítségével azon dolgoznak majd, hogy megerősítsék a szakmai képzés rendszerét.

A Magyar Rezidens Szövetség tavaly május 24-én jelentette be: év végéig tömegesen helyezik ügyvédi letétbe felmondólevelüket, hogy így gyakoroljanak nyomást a kormányzatra az egészségügyi dolgozók munka és anyagi körülményeinek rendezése érdekében.

Március 20-án Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter, Szócska Miklós és Giró-Szász András kormányszóvivő közös sajtótájékoztatón jelentették be, hogy még idén csaknem 86 ezer ember alapbérét emelik meg az egészségügyben.

Szócska Miklós elmondta: az érintettek egy összegben januárig visszamenőleg megkapják az emelést, az új alapbérről szóló jogszabály pedig reményeik szerint a nyárra elkészül majd. Ígérete szerint az idei béremelés csak az első lépés lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!