szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több mint egy évig tartott, de bevitte a rendőröket az iskolába a Belügyminisztérium. Az eredeti terv az oktatási intézmény bejáratánál ácsorgó őrökről szólt, idén már a járőrök vihetik vissza az iskolakerülőket, hamarosan pedig iskolarendőrök, úgynevezett bűnmegelőzési tanácsadók gondoskodnak a rend és a biztonság fenntartásáról az iskolák falain belül. A munkájuk részleteiről egyelőre keveset árulnak el, volt rendőrök és jogvédők viszont nagyszabású drograzziától tartanak.

Egy iskolakerülő fiút kísértek vissza osztályfőnökéhez márciusban a járőrök a szerencsi vasútállomásról. Egy 15 éves kamasszal szemben pedig vádemelést javasolt a rendőrség másfél hónapja, mivel a fiatal igazolást hamisított magának. Minderre idén január 1-jétől van lehetőség, miután a rendőrségi törvényt módosította a parlament. Idén ősztől pedig már az iskolákban is megjelennek a bűnmegelőzési tanácsadóknak elnevezett iskolarendőrök.

Az iskolarendőrök szolgálatba állását komoly vita előzte meg. A Belügyminisztérium (BM) 2012 tavaszán nyilvánosságra hozott tervei szerint iskolaőröket alkalmazhattak volna az oktatási intézmények azért, hogy a tanköteles korú diákok a tanítás vége előtt ne hagyhassák el az iskolát, hogy betartassák a házirendet, elfogják azokat, akik bűncselekményt vagy szabálysértést követtek el, és megakadályozzák azt, hogy jogosulatlanul belépjen valaki az intézmény területére. Az elképzelést az ellenzéki pártok és a szakma, „megdöbbenéssel és felháborodással fogadta”, de a kormánypártokon belül is hatalmas vitát keltett, kifogásolva, hogy a BM rendészeti jogszabályokban rendezné az iskolai rend fenntartásának ügyét.

Száz rendőr kétszáz iskolára

Az iskolaőrökről szóló, a kényszerítő intézkedéseket is lehetővé tevő javaslat végül nem került a parlament elé, a rendőrségi törvény tavaly elfogadott, idén január 1-től hatályos módosítása mindössze beillesztette a rendőr feladatainak hosszú felsorolásába azt is, hogy „a fenntartó kezdeményezésére közreműködik az általános és középiskola rendjének fenntartásában”. A kissé általános megfogalmazásból annyi kiderül, hogy a rendőrség nem önmagától megy az iskolába, hanem a fenntartó – ma ez legtöbbször a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) – kérésére intézkedik, de azt már nem részletezi a törvény, hogy a rend fenntartása pontosan mit jelent.

A rend fenntartása annak a száz közbiztonsági tanácsadónak lesz a dolga, aki az ősz folyamán munkába áll kétszáz, problémásabbnak tartott oktatási intézményben. Németh Ágnes, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) bűnmegelőzési osztályvezetője a hvg.hu kérdésére azt mondta: a kisebb megyékben három, nagy megyékben hat, Budapesten pedig tíz iskolarendőr teljesít majd szolgálatot. A tanácsadók hivatásos rendőrként, de civil ruhában dolgoznak majd a kiválasztott iskolákban.

Németh Ágnes szerint nemcsak drogprevenciós előadásokat tartanak, hanem szétválasztják a verekedő diákokat, és foglalkoznak a családon belüli erőszakról panaszkodó gyerekekkel is. „A kollégáim a jövő héten fejezik be azt a képzést, amelynek során nemcsak jogi felkészítést kapnak, hanem ügyészek és bírák révén megismerkednek a fiatalkorúakkal kapcsolatos esetekkel, illetve az ítélkezési gyakorlattal. A Terrorelhárítási Központ munkatársai pedig arról tartanak előadást, hogyan lehet elejét venni annak, hogy a fiatalok magányos terrorista elkövetővé váljanak.” A kábítószer iskolákban történő terjesztésének és használatának megelőzéséért azért kell tenni – emelte ki a hvg.hu kérdésére Németh Ágnes –, mert a még nem illegális szerek, az úgynevezett dizájnerdrogok használata egyre terjed.

Németh Ágnes hangsúlyozta, a tanév megkezdése után a rendőrök minden, a Klik által kiválasztott iskolát felkeresnek és egyeztetnek arról, hogy valóban számot tart-e rájuk az oktatási intézmény. „Ha igen, akkor együttműködési megállapodást kötünk, hogy a hatáskörök tisztázottak legyenek” – tette hozzá Németh Ágnes. Szerinte előfordulhat majd az, hogy egy szülő zokon veszi a csemetéjével szembeni rendőri fellépést, de tudomásul kell venni, hogy amikor a gyerek az iskolában van, akkor a nevelési feladatokat az oktatási intézmény látja el. „Persze az a rendőrökön és igazgatókon múlik, hogy egy adott esetet diákcsínynek minősítenek-e, vagy olyannak nyilvánítják, amely mellett nem lehet elmenni és abban a rendőrnek intézkednie kell.” A rendőr köteles intézkedni, ha bűncselekményt vagy szabálysértést észlel.

Motozhat, igazoltathat

A bűnmegelőzési osztályvezetőhöz hasonlóan az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) sem árulta el azt a hvg.hu megkeresésére, hogy melyek a kiválasztott intézmények. Válaszukban azt írták, hogy az iskolákat „bűnmegelőzési/bűnelkövetési szempontokat figyelembe véve” jelölték ki. A veszélyeztetett korosztályok alapján – tették hozzá – elsősorban a középfokú intézményekben tevékenykednek majd a bűnmegelőzési tanácsadó szakemberek – hangsúlyozta az Emmi.

Végül bevitte a rendőröket az iskolákba
MTI / Máthé Zoltán

Pintér Sándor belügyminiszter a honvédelmi és rendészeti bizottság előtt május 21-én azt mondta: száz olyan település van az országban, ahol hármast, vagy ennél rosszabb érdemjegyet adtak az állampolgárok a közbiztonságra, ezért ezeknek a településeknek önkormányzati és rendőri vezetőit megbeszélésre hívták. Ennek során kiderült, hogy sok problémát okoz az iskolákban a rend fenntartása, ezért döntött az iskolarendőrök bevetéséről.

A bűnmegelőzési tanácsadóknak nevezett iskolarendőrökre természetesen a rendőrségi törvény vonatkozik. Ez azt jelenti, hogy ők is igazoltathatnak, bűncselekmény gyanúja esetén átvizsgálhatja a diákok ruházatát vagy táskáit. Ez a fajta iskolarendőr nem áll majd folyamatosan az iskola kapujában, hogy fülön csípje a lógósokat, ugyanis akár három helyen is szolgálhat, ebből adódóan mozgásban kell lennie. E miatt arra is alkalmatlan, hogy megfékezze a verekedő diákokat, hiszen nem biztos, hogy helyben van, mikor kitör a balhé.

Kikből lesznek az iskolarendőrök?

A bűnmegelőzési tanácsadók csapata a korengedményes nyugdíjból visszatért rendőrökből, úgynevezett szeniorokból és aktív hívatásosokból áll körülbelül fele-fele arányban. Közöttük vannak olyanok, akik maguk jelentkeztek, és olyanok is, akiket parancsnokaik kijelöltek az új munkakörbe. A reaktivált szeniorok természetesen visszakapják a tőlük levont 16 százalékos jövedelemadót. A bűnmegelőzési tanácsadók kétszáz, a Klik által kiválasztott iskolában dolgozhatnak majd, ezek között vannak sajátos nevelési igényű – magatartásuk vagy családi környezetük miatt problémás – gyermekeket oktató intézmények – mondta Németh Ágnes.

 

Az 57. életévük előtt nyugállományba vonult rendőrök 2012. január 1-jétől a személyi adóval csökkentett szolgálati járandóságot kapják. Ez alól mentesülnek azonban azok, akik kérik a hivatásos állományba való visszavételüket. A belügy hvg.hu-nak adott korábbi válasza szerint az irányítása alá tartozó szerveknél 52 „továbbfoglalkoztatott” található.

Beijesztik a diákokat?

A bűnmegelőzési tanácsadókról eddig a rendőrség, illetve az Emmi által kiadott információk alapján valószínű, hogy az iskolarendőr leginkább elbeszélget a diákokkal, továbbá bűnmegelőzési órákat tart főleg a kábítószer-fogyasztás veszélyeiről, hogy elrettentse a fiatalokat a használatukról. Ha valóban a drogra utaznak majd az iskolarendőrök, akkor meglehetősen sok dolguk lesz: egy, a rendőrség honlapján elérhető kutatás szerint Magyarországon a 16 évesek 20 százaléka kipróbált már valamilyen tiltott szert. Egy másik kutatás szerint a helyzet még rosszabb: a 2011-ben végzett vizsgálat szerint minden második 18 éves tanuló kipróbált már valamilyen tiltott szert, nagy többségük marihuánát.

Nem lehet majd kertészkedni a suliban
MTI / Mihádák Zoltán

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet kifejezetten attól tart, hogy az iskolarendőrök lényegében drograzziát tartanak majd, így rengeteg fiatal ellen indulhat eljárás. Aggályaikat fokozza a július 1-től hatályos új Büntető törvénykönyv szigora. A változás ugyanis az, hogy két éven belül csak egyszer lehet választani a börtönbüntetés alternatívájaként az elterelést. Aki két éven belül már volt büntetve, vagy egyszer már megígérte, hogy leszokik, az nem ússza meg a felelősségre vonást.

A hvg.hu-nak névtelenséget kérve nyilatkozó budapesti rendőrök azt mondták: tapasztalataik szerint az iskolákban és környékükön működő drogterjesztésről csak nagyon kevés információval rendelkeznek. Ennek az az oka, hogy nem jutott energia erre a területre, korábban leszereltek a rutinos felderítő nyomozók, illetve a BRFK tavalyi, nagy átszervezése során lefokozták a kábítószer-ellenes osztályt, amelynek a létszáma is csökkent. Rendőrségi forrásaink szerint a problémát jelzi, hogy míg a statisztikák évről évre javulnak, a különböző – fentebb idézett – anonim felmérések szerint egyre több fiatal próbál ki drogokat. A statisztika szerint tavaly összesen 566 gyermek- és fiatalkorú követett el valamilyen kábítószeres bűncselekményt, míg 2011-ben 681. Ez nyilván nem ad reális képet az iskolai droghelyzetről.

Egy korábbi kerületi osztályvezető a hvg.hu-nak azt mondta, hogy képben voltak arról, hogy egyes iskolákban hogy folyik a terjesztés az iskolák környékén, de mivel a nagyobb ügyekben, a központban, a Budapesti Rendőr-főkapitányságon vagy a Nemzeti Nyomozó Irodán nyomoztak, nekik helyben vigyázniuk kellett, hogy azoknak az eljárásoknak saját akcióikkal ne tegyenek keresztbe, ne akadályozzák a terjesztői hálózatok felderítését. „Rendőr sem igen volt az iskolák környékén, mert más feladatok miatt leterhelt volt az állomány” – tette hozzá. Úgy vélte, a mostani nagy bejelentések az iskolarendőrökről szolgálhatják azt a célt is, hogy a diákokat "beijesszék".

Rászállhat a tanácsadó a gyerekekre?

Sárosi Péter, a TASZ drogpolitikai programvezetője a hvg.hu-nak azt mondta: leginkább attól tartanak, hogy az iskolarendőr kiszúr magának egy-egy hátrányos helyzetű gyereket, akit aztán folyamatosan figyelni fog. Ha pedig ennél a gyereknél kétszer egymás után is drogot találnak, az új Btk. alapján már nem választhatja az elterelést, mindenképpen ítéletet szabnak ki rá. Ha ráadásul egy 18 éves diák drogot ad át a 17 éves társának – márpedig az iskolákban leginkább így, egymás között terjednek a tiltott szerek – akár letöltendő börtönbüntetést is kiszabhatnak rá.

A TASZ szerint az amerikai példák is azt mutatják (erről lásd keretes írásunkat), hogy az iskolarendőrök leginkább a hátrányos helyzetű, jellemzően afroamerikai vagy latin származású diákokat szúrják ki maguknak. Az Egyesült Államokban már többen felvetették, hogy helytelen az a gyakorlat, hogy büntetőjogi eszközökkel próbálnak fellépni az iskolában. Ennek ugyanis az lett a következménye, hogy kialakult egy egyenes pálya, egyesek élete az iskolából egyenesen a börtönbe vezet.

Döbbenetes texasi szigor

Az Egyesült Államokban az 1980-as évek bűnözési hulláma idején kezdtek el megjelenni a rendőrök az iskolákban. Az 1999-es, a coloradói Columbine középiskolában elkövetett, 13 halálos áldozatot követelő mészárlás után sokan úgy gondolták, hogy a "fegyveres jófiú" kellő védelmet nyújt a gyerekeknek, így még több helyen tűntek fel a rendőrök. A brit Guardian című lap tavalyi cikke szerint azonban a legtöbbször a fegyelem fenntartására használják a rendőröket, akik olyan ügyekben is eljárást indítanak, amit korábban az iskola legfeljebb a szülő behívásával kezelt.

A Guardian a 12 éves texasi Sarah Bustamantes esetét hozza fel elrettentő példának: a kislányt azért vették őrizetbe, és indítottak ellene eljárást, mert parfümöt fújt a nyakára, aminek illata nem tetszett a többieknek. Texas államban – ahol a büntethetőség korhatára tíz év – 2010-ben 300 ezer gyerek ellen indult eljárás, általában kisebb súlyú kihágások miatt, mint például a káromkodás vagy falfirkálás.

Ma már Texasban is vannak, akik érzik, hogy ez nem helyes. Az állam egyik főbírája, Wallace Jefferson például arra figyelmeztetett, hogy a "csekély súlyú fegyelmi problémák" miatt indított eljárások oda vezethetnek, hogy sok gyerek útja az iskolából egyenesen a börtönbe vezet. A szövetségi főügyész, Eric Holder is úgy fogalmazott, meg kell állítani azt a folyamatot, hogy büntetőjogi eszközökkel próbálják fenntartani az iskolai fegyelmet.

Sárosi szerint a rendőrség által működtetett drogprevenció eleve nem lehet hatékony, a sikeres megelőzéshez ugyanis a bizalmi, támogató légkör szükséges. Csakhogy az iskolai drogprevencióval foglalkozó civil szervezetek számára rendelkezésre álló pályázati források az utóbbi években jelentősen csökkentek az elmúlt években, a hátrányos helyzetű iskolákat célzó iskolai szociális munkási hálózat pedig megszűnt. Ehelyett a kormány most egy, a pedagógusok által is ellenzett tervre költi az adófizetők pénzét, ami rendészeti kérdést csinál az iskolai drogproblémákból.

Ugyanakkor a hvg.hu-nak nyilatkozó volt egyenruhások és parancsnokok vegyesen vélekedtek a bűnmegelőzési tanácsosok bevetéséről. Egy részük szerint a rendőr az órák megtartásán kívül nem nagyon mer majd fellépni a gyerekekkel szemben. Más úgy gondolta, hogy ha a szülők és a tanárok nem tudják megnevelni a diákokat, akkor a rendőrök sem fognak velük boldogulni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Két hét alatt rend: bírságolásban már túl is teljesít a rendőrség

Tavaly jól teljesítette a rendőrség az elvárásokat - bevételi szempontból. A központi költségvetésben előírányzott 16 milliárd forint helyett az egyenruhások a közigazgatási és szabálysértési bírságok terén 19,1 milliárd forintot osztottak ki. Érdekes egyébként, hogy a közlekedési szabálysértések miatt évek óta egyre kevesebb büntetést szabnak ki.

hvg.hu Itthon

Betonfalakon át erőlteti Pintér az iskolarendőrség felállítását

Több mint egy éve sikertelenül próbálja létrehozni Pintér Sándor az iskolarendőséget. Tavaly tervbe vette, hogy az oktatási intézményekbe irányított rendőrök akár testi kényszert is alkalmazhassanak a rossz, törvényszegő diákokkal szemben, idén már arról beszélt, hogy az iskolaőrök a tanárokhoz hasonlóan a tantestület tagjai kellene legyenek. Ám a belügyminiszter eddigi ötletei elvéreztek, legutóbb a Budapestre szerencsétlenül kiírt iskolarendőri pályázat volt eredménytelen. Közben Pintér a pedagógus-szakszervezetekkel, a kormánypártok két erős emberével, Pokornival és Hoffmannal, illetve az ombudsmannal is megküzdött az elképzeléseiért, a viták most újranyílnak.

Csikász Brigitta Itthon

Megértette a rendőr a dolgát: bírságol, mint a gépágyú

„Fiatalkorúvá, illetve fiatal felnőtté cseperedett egy olyan elkövetői réteg, amely nem riad vissza az útonállásszerűen elkövetett rablások elkövetésétől, személyiségükből adódóan gyakran fel sem fogják, hogy tettüknek milyen súlyos következményei lehetnek" – írta jelentésében Miskolc rendőrkapitánya. A beszámoló szerint nőtt a lopások száma is, összességében is romlott a közbiztonsági helyzet a megyében. A kiszabott bírságok összege viszont nőtt, mert a rendőrökben "tudatosult a jogalkotói akarat".