szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legkiélezettebb választási harccal a fővárosban számolnak a közvélemény-kutatók, mindez azonban az utcafronton nem köszön vissza. A Fidesz–KDNP annyira túltolta Budapesten, hogy például az óriásplakátok alapján az lehet a benyomás, mintha a jegybank vívná a csatát a kormánypártokkal. Itt a hvg.hu nagy plakátszámlálója.

Célegyenesbe érkezett a kampány, ami azon is lemérhető, hogy lekerültek a baloldal emblematikus alakjait és Simon Gábor 240 millióját cikiző bohócos CÖF-plakátok a Mahir hirdetőoszlopairól, és felkúsztak rá a választói elköteleződést erősítő Fidesz-plakátok.

A fővárosban – és egyébként az egész országban – szemmel láthatóan összemérhetetlenül kevesebb választási hirdetés van, mint korábbi választások idején. Ez nagyban annak köszönhető, hogy jogszabályilag korlátozták a legális felületeket. (Lásd erről Miért van kevesebb plakát? című keretes írásunk – a szerk.) Ami maradt, ahhoz viszont a pártok egyenlőtlen versenyben férnek hozzá, arról nem is beszélve, hogy a rendelkezésre álló erőforrások tekintetében is jóval gyengébben állnak az ellenzéki pártok. Ehhez az is hozzátartozik, hogy az elmúlt négy év sikerpropagandája több csatornán keresztül ömlik – és mind a Fidesz-kampányt erősíti.

Míg a 2000-es évek választási plakátcunamija idején azt lehetett mondani, hogy a Fidesz és az MSZP közel fej-fej mellett költötte jelentősen túl a törvényileg maximált keretet, idénre a helyzet gyökeresen megváltozott. A plakátháborúban a jobboldal erőfölénye nyomasztónak tűnik, még Budapesten is, ahol elvben a legnagyobb esélye van az ellenzéknek a jó szereplésre. De hogy ezt illusztrálni lehessen, a hvg.hu plakátszámlálásba kezdett. Az elmúlt két napban gyalogosan, biciklivel és autóval egy hétfős team bejárta a főváros néhány fontos útvonalát, és plakátokat számolt, fotózott és filmezett.

Kattintson galériánkért!
Stiller Ákos
Miért van kevesebb plakát?

Villanyoszlopokon „reklámtábla, reklámhordozó és egyéb reklámcélú berendezés” elhelyezése a közlekedési törvény 2012-es módosítása óta tilos. A kormány időközben pontosította a törvényt, hogy a politikai hirdetés is egyértelműen reklámnak számítson, melynek jogellenes kihelyezését a közútkezelő is megszüntetheti. Egy január végi fővárosi rendeletmódosításnak köszönhetően környezetvédelmi és műemlékvédelmi okokra hivatkozva tilos egy sor közterületen a plakátozás. Ezt a főváros egy 26 oldalas mellékletben határozta meg: a több száz közterület között szerepel például a teljes Kálvin tér, a Margit körút, a Dózsa György út, valamennyi aluljáró és minden fővárosi Duna-híd.

Merre jártunk? 

Végigmentünk a nagykörúti gyűrűn a Moszkva tértől a 6-os villamos útvonalán a Móricz Zsigmond körtérig, bejártuk a kiskörutat a Deák tértől a Fővám térig. Számoltunk Rákóczi utat, Andrássy utat. Autózás közben feljegyeztük, hogy milyen plakátok vannak a Hungária-gyűrű mentén (Róbert Károly krt. – Hungária krt. – Könyves Kálmán krt. – Lurdy ház), az M3-as és a 10-es út bevezető szakaszán.

Miért van kevesebb plakát?

Villanyoszlopokon „reklámtábla, reklámhordozó és egyéb reklámcélú berendezés” elhelyezése a közlekedési törvény 2012-es módosítása óta tilos. A kormány időközben pontosította a törvényt, hogy a politikai hirdetés is egyértelműen reklámnak számítson, melynek jogellenes kihelyezését a közútkezelő is megszüntetheti. Egy január végi fővárosi rendeletmódosításnak köszönhetően környezetvédelmi és műemlékvédelmi okokra hivatkozva tilos egy sor közterületen a plakátozás. Ezt a főváros egy 26 oldalas mellékletben határozta meg: a több száz közterület között szerepel például a teljes Kálvin tér, a Margit körút, a Dózsa György út, valamennyi aluljáró és minden fővárosi Duna-híd.

A belső kerületekben a Fidesz–KDNP helyi jelöltjeit bemutató vagy Magyarország jobban teljesít-tematikájú plakátjai uralják a Simicska-birodalom zászlóshajójának, a Mahirnak az emberes hirdetőoszlopait. Más párt ezekre rá se fér. Az, hogy az ellenzéknek is jutott hely, alapvetően az önkormányzatok által kifejezetten a kampányidőszakra kihelyezett, három- vagy négyoldalú fa hirdető tábláknak köszönhető. Ezek azonban a gyalogos forgalmat célozzák, autókból rendesen csak a Mahir oszlopai látszanak.

Bár kormánypárti hirdetések is vannak a fatáblákon, főként ott, ahol nincs Mahir-oszlop, de ezek többségét az ellenzéki pártok uralják. Ugyanakkor az „természetes”, hogy ezeken az ingyenes felületeken egymás plakátjait irtják a pártok aktivistái. Volt, hogy első nap még egy Összefogás volt fent, másnap már egy LMP, de bőven találtunk cafatokban lógó plakátokat is.

A főváros egyik nagy sugárútján, illetve a kivezető útjain a főszerep az óriásplakátoké: ezeken a Fidesz plakátok gyakran párban járnak a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramját reklámozó „kenyeres” plakátjával. A jegybank államilag támogatott, kedvezményes kamatozású hitelprogramjáról szóló hirdetések száma megelőzi az ellenzéki pártok óriásplakátjainak a számát – az MNB nem hiába ad ki 6 milliárd forintot marketingtevékenységre.

De az Államkincstár „A mi történetünk” címen futó 2012-ben indult lakossági állampapírokat népszerűsítő kampánya is a választások idején a Fidesz-plakátok között nyer igazán értelmet, ahogy a Magyar Földgázkereskedő Zrt. „Nemzeti tulajdonban, biztonságban”-plakátja is. A Fidesz-kampány azt is jól kihasználja, hogy március 15. három héttel a választások előtt van: a központi ünnepségekről szóló óriásplakátok fókuszában az áll, hogy Orbán Viktor mond ünnepi beszédet – ezzel az üzenettel nem egy Fidesz-plakát mellett találkoztunk.

Mire jutottunk?

Az eredményekhez kattintson az útvonalra!

Az összesítésből kiderül, hogy Fidesz-plakátból a vizsgált útvonalakon március 12-13-án önmagában több volt, mint az ellenzéki plakátokból együttvéve. Ráadásul az ellenzéki plakátok többsége kisebb méretű, rosszabb helyen volt kihelyezve, és az elszámolásban nincs is benne a Fidesz-kormány sikereit aláfestő más forrásból finanszírozott propaganda.

Ha azt is beleszámítjuk, az MNB plakátjainak a számát az összes útvonalon csak az Összefogásé és a Fideszé előzi meg, a Hungária-gyűrűn viszont a jegybank simán bejött másodiknak. A számokat tekintve a legszorosabb versenyt a kiskörúton találtunk, de ahol vannak is kint fatáblákon ellenzéki hirdetések, ott is a vizuális látványt alapvetően a Mahir-oszlopok kormánypárti hirdetései határozzák meg, mint a Rákóczi úton (16 Fidesz-hirdetés) vagy az Andrássy úton (37 fideszes hirdetés a Mahir-oszlopokon).

ÚtvonalFidesz-KDNPÖsszefogásLMPJobbikFKGPMNBÁllamkincstárMagyar Földgázkereskedő Zrt.Új Széchenyi TervMárcius 15.
M3 bevezető szakasz (Metro áruház - Állatkerti út)102041110020
Nagykörút (Moszkva tér - Blaha Lujza tér - Móricz Zsigmond körtér)1709223130274032
Kiskörút (Deák tér-Fővám tér)3734111050021
Hungária-gyűrű (Árpád-híd - Könyves Kálmán krt., Lurdy Ház)4018101122515516
10-es út bevezető (Solymár, Auchan-Óbudai temető)5324200002
Dráva utca - Dózsa György út - Rákóczi út112200120000

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!