szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európa Tanács elnöke, Donald Tusk azt mondta, hogy a menekültek önkéntességen alapuló befogadása csak akkor hiteles, ha precíz és jelentős ígéreteket tesznek az ezt követelők legkésőbb július végéig. Előzőleg Orbán Viktor is azt mondta, hogy a menekültek befogadására vonatkozó kötelező kvóták helyett önkéntességet akar.

Hosszú időt vesz majd igénybe az új európai konszenzus kialakítása menekültügyben - vélekedett csütörtökön Brüsszelben újságírók előtt Donald Tusk, az uniós országok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke, a csúcsvezetők kétnapos találkozójára érkezve. Tusk szerint a legsürgetőbb feladat az illegális migráció megfékezése, és e téren -  mint mondta  - azt várja a most összeülő csúcstalálkozótól, hogy annak résztvevői "erős jelzéssel" fognak szolgálni.

"Akik nem legitim menedékkérők, azoknak az Európában maradása nem garantálható. Csak ezzel az üzenettel érhetünk el valódi haladást az Olaszországból és Görögországból történő (menekült)áthelyezés ügyében" - mondta a lengyel politikus. Az Európai Tanács elnöke elismerte, hogy ezen a napon az uniós országok csúcsvezetői között nem fog létrejönni konszenzus a migránsok befogadására vonatkozó kötelező kvóták ügyében.

Orbán és Tusk egy korábbi felvételen
MTI/Európai Tanács/Enzo Zucchi

"Az önkéntességen alapuló séma azonban nem lehet mentség arra, hogy ne tegyünk semmit. Meg tudom érteni azokat, akik ezt az önkéntes mechanizmust akarják, de az csak akkor lesz hiteles, ha precíz és jelentős ígéreteket tesznek legkésőbb július végéig, mert az áldozatvállalás nélküli szolidaritás merő képmutatás. Most nem üres szolidaritási nyilatkozatokra van szükség, hanem cselekedetekre és számokra" - fogalmazott Donald Tusk. Ezzel bizonyára Orbán Viktornak és a kvótarendszert elutasító visegrádi vezetőknek is üzent. Orbán a csúcs előtt pont azt mondta, hogy Magyarország ellenzi a menekültek szétosztására vonatkozó kötelező kvótákat, ilyesmit csak önkéntes alapon tart elképzelhetőnek.

Az Európai Tanács elnöke kitért arra, hogy a csúcstalálkozón David Cameron brit miniszterelnök beszámol a többi résztvevőnek a brit EU-tagságra vonatkozó referendum terveiről. "Van néhány brit aggodalom, amit figyelembe kell venni, de oly módon, ami Európa szempontjából biztonságosnak mondható" - hangoztatta Tusk, és hozzátette: most még csak a folyamat elején tartanak, de az kezdettől fogva világos, hogy az uniós alapértékei nem képezhetik alku tárgyát. Ezzel egyértelműen arra utalt, hogy az uniós intézmények határozottan elvetik azt a brit felvetést, ami a személyek szabad mozgásának az elvét veszélyeztetné. 

A görög adósságválságot illetően Donald Tusk azt mondta, hogy "még sok órányi munka van hátra", és hogy "az elmúlt órák kritikusak voltak". Mindemellett azonban úgy vélekedett, hogy ez a görög történet - szemben Szofoklész tragédiáival - happy enddel zárul majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!