Már öt éve feltalálta Rogán vívmányát egy magyar cég
A 2011-ben kidolgozott érintőképernyős, elektronikus aláírási módszer továbbfejlesztéséhez az AppSol Zrt. nevű magyar cég állami támogatást is nyert, de nem 256, hanem 8 millió forintot. Újításukat számos ügyfélnek el is adták. Állításuk szerint az ő megoldásukkal teljesen azonos a Rogán nevéhez társított MobilSign rendszer.
256 millió forint helyet mindössze 8 millió forint állami támogatással már 2011-ben felfedezte a Rogán Antal nevéhez kötött találmányt egy magyar cég – adta hírül az Index, amely megtalálta az AppSol Zrt. nevű céget.
Popper Ádám cégvezető nem is nevezné találmánynak az eljárást, amelynek alapja már évtizedek óta létezik – mondta. Olyan szabadalmi irat is létezik, amely erősen megkérdőjelezi Rogánék feltalálói mivoltát. A cég már érékesítette is a technológiát magyar és külföldi ügyvédi irodáknak, utazási irodáknak, szállodáknak, telefonos cégeknek, biztosítóknak és önkormányzatoknak.
Rogán miniszter és társai, mint arról beszámoltunk, 256 millió forintért találták fel az eljárást. Szabadalmi kérelmük jelenleg a genfi székhelyű Szellemi Tulajdon Világszervezeténél állomásozik, ahol egyelőre ideiglenes oltalmat adtak a módszernek.
Tudta, hogy Rogán Antal feltalált valamit?
Újfajta mutyi? Pénzcsomagolás nejlonzacskóba? Egyik sem.
Az AppSol megoldásának lényege, hogy ötvözi az elektronikus és a biometrikus aláírást, ezáltal érintőképernyőn kitölthető dokumentumok hozhatók létre, amelyeket biometrikusan alá lehet írni, miközben az aláíró személyi okmányáról készült fotót is tartalmazhatják. Mindez egy időbélyegzett, elektronikus aláírással ellátott pdf-fájlban ölt testet.
Egy évvel az eredeti után a magyar cég tovább is fejlesztette a találmányt, így az elektronikus tartalmakat egy gombnyomással ki lehet tölteni és alá lehet írni érintőképernyőn. A továbbfejlesztéshez kapták a nyolcmillió forintot a Széchenyi-programból.
Popper szerint Rogánék vívmánya teljesen ugyanaz, mint amit ők öt éve kifejlesztettek, abban semmi újdonság nincs. Az AppSol azért nem védette le a maga eljárásást, mert a cégvezető szerint nem lett volna értelme: a kijelzőn való aláírás húsz-harminc éve létezik, igaz, speciális hardvert igényelt. Ők csak ennek a mobiltelefonos, érintőképernyős változatás fejlesztették le – magyarázta. "Mivel az alapötlet nem a miénk, méltatlan lett volna ilyen babérokra törni" – fogalmazott.
Cégháló
Az „eljárások elektronikus állomány digitális aláírására, valamint autentikálási eljárás” néven ismert találmány Rogán Antal mellett a nemrég belvárosi luxuslakáshoz jutott Csík Balázs és Lengyel Csaba nevéhez fűződik. Az utóbbi két ember az állami cégeknek végzett auditálásból milliárdos bevételt produkáló Hunguard Kft. látható tulajdonosai – a láthatatlanoknak több mint kétszázmillió forintos osztalékot fizetett a cég. Az elektronikus aláírási rendszer alapját jelentő fejlesztést a MobilSign Kft. vette meg. 2014 végéig ez utóbbi cég is Rogán feltalálótársainak a tulajdonában állt, később Csík Balázs korábbi üzlettársa vette át. Csík és az új tulajdonos, Pozsgai Petra a Profitrade nevű informatikai cégben dolgoztak együtt, amelynek Csík most is tulajdonosa és ügyvezetője. A MobilSign technológiát a Profitrade értékesítette olyan nagy megrendelőknek, mint a Magyar Telekom. A cég referenciái között megtalálható a MÁV, a BKV, a Főtáv, a Volán és a Magyar Posta is.
Míg az AppSol néhány programozóval pár millió forintból megoldotta a fejlesztést, a Profitrade Kft. honlapján található információk szerint a MobilSign módszer kidolgozásához uniós pénzt is igényeltek, és végül az Új Széchenyi-terv keretében 256,8 millió forintot nyertek.