Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

„Ilyen levelet én nem írtam, a találkozó meg se történt” – mondta a hvg.hu-nak Petris Csaba végrehajtó, aki szerint visszaéltek a nevével, így kaphattak a kollégái egy körlevelet, benne a minisztériummal állítólag előre egyeztetett új elnökség névsorával, hogy rájuk kell majd szavazni. Az indulók névsora amúgy stimmelhet, és az is igaz, hogy az elnökséget ambicionáló végrehajtó Varga Judit miniszter évfolyamtársa volt, egyszerre végeztek a jogon Miskolcon, 2004-ben.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Május 25-ére hívták össze a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) rendkívüli tisztújító közgyűlését, ahol a végrehajtók új elnökséget választanak, miután az öttagú testület április 27-én lemondott. Köztük Schadl György elnök is, aki az öt elnökségi tagból egyedüli vádlottja a május 16-án kezdődött büntetőpernek, amelyen nem vallotta magát bűnösnek, a szintén vádlott feleségét pedig nem is érdekli a tárgyalás. Schadlt azzal vádolják, hogy Völner Pál exállamtitkárt 83 millió forinttal lefizette, a végrehajtókat pedig éveken át sarcolta, amivel 900 milliós illegális jövedelemre tett szert.

A tisztújítás közeledtével furcsa körlevél kezdett keringeni a végrehajtók között. Ezt először Hadházy Ákos független képviselő tette közzé a Facebookon szerda reggel, és abban állítólagosan a leendő elnökség tagjainak a neve szerepel, olyan személyek, amelyeket – írta a csatolt levél – állítólag a végrehajtói kart felügyelő hatósággal és a minisztériummal előre leegyeztettek, mondván, rájuk kell majd szavazni a tisztújításkor. A hvg.hu észrevette, hogy a kar honlapján már előző nap megjelent egy közlemény arról, hogy „a levélben hamis információk szerepelnek”. Hamisnak nevezte a levelet az abban hivatkozott államtitkár, Répássy Róbert is.

Már azelőtt hazugságnak nevezte a végrehajtói kar a belső levelet, hogy Hadházy azt közzétette volna

Szerda reggel tett közzé egy, a végrehajtóknak írt körlevelet Hadházy Ákos, benne a felügyelő hatósággal és a minisztériummal állítólag előre egyeztetett új elnökség névsorával, mondván, rájuk kell majd egységesen szavazni. Bár nem verték nagydobra, de a végrehajtói kar honlapján már előző nap megjelent egy közlemény arról, hogy „a levélben hamis információk szerepelnek".

Szerdán a hvg.hu-hoz is eljutott egy ugyanilyen levél, amit aznap, postán kapott egy végrehajtó. A borítékon pedig a levél aláírójaként is feltüntetett, ismert végrehajtó, Petris Csaba irodája szerepel feladóként. A hvg.hu elérte Petrist, aki viszont – összhangban a kar közleményével – azt állítja: semmi köze a levélhez:

Ez a levél hamisítvány, ilyet soha nem írtam, visszaéltek a nevemmel, ezért megteszem a szükséges jogi lépéseket.”

Arra nem tudott válaszolni, hogy az irodája adataival ellátott borítékokhoz hogyan juthatott hozzá a csaló, de ami még fontosabb, arra sem talált magyarázatot, hogy kinek állhatott érdekében egy ilyen hamisított levelet gyártani és szétküldeni a testület tagjai között. Megjegyezte: kedden délután értesítették, hogy felbukkant egy ilyen levél, ezután a kar hivatalvezetőjével néhány órán belül kiadták a honlapra is kitett közleményt arról, hogy a levélben „hamis információk szerepelnek”.

„Nem is tudtam, hogy én ilyen fontos ember vagyok, hogy a felügyelő hatóság egyik vezetője és az igazságügyi miniszterhelyettes is velem egyezteti a tisztújítás részleteit” – tréfálkozott Petris, majd komolyra fordítva a szót kijelentette: a két, levélben is szereplő személlyel – Mayerhoffer Emese Gyöngyivel, a hatóság illetékes igazgatójával és Répássy Róberttel, a szaktárca miniszterhelyettesével – „soha nem találkoztam, ilyen egyeztetés nem volt, amit a levél említ.”

A hvg.hu-hoz is eljutott a végrehajtókhoz postán érkezett levél
hvg.hu

A más végrehajtóktól a hvg.hu-hoz eljutott információt viszont Petris sem cáfolta, hogy a levélben említett öt személy tényleg aspirál az elnökségi tagságra a tisztújításon, ám a nevükhöz fűzött megjegyzések, miszerint ki kinek a támogatását élvezi és miért, nem vehetők egy az egyben készpénznek. Vagyis a helyzet az, hogy

adott egy levél, ami a végrehajtói kar tisztújításának legmagasabb szintű „lepacsizásáról” szól, de az aláírója és az érintettjei egy része szerint is hamisítvány, viszont a benne szereplő névsor és egyes egyéb részletek stimmelnek.

Az ügy ezen pontján legalább két forgatókönyv képzelhető el:

  • Az egyik lehetséges opció, hogy a levél valódi, de miután már kedden elkezdett kiszivárogni az infó, minden érintett gyors tagadásba kezdett, ellenőrizni meg úgysem lehet minden részletet.
  • A másik opció, hogy valaki(k) hamisítottak egy levelet és szétküldték, rossz színben feltüntetve ezzel az amúgy is morális válságát élő köztestületet, sőt hatósági, minisztériumi vezetőket.

„Még ha történt is informális egyeztetés a felügyelő hatósággal vagy a tárcával a tisztújításra jelentkezők személyéről, a mostani helyzetben senki nem lehet olyan hülye, hogy ezt le is írja, és ennyire konkrétan, utasítás-jelleggel továbbadja, ráadásul körlevélben, hogy nyoma is maradjon” – mondta a hvg.hu-nak egy végrehajtó. Ennek akkor lehetne értelme, ha nagy verseny lenne az elnökségi posztokért, ha sokan indulnának, és a „lepacsizott” ötöst kellene nyomni, erősíteni.

 

A Magyar Bírósági Végrehajtói Kar zuglói irodaháza
Fazekas István

„Elhiheti, hogy nem túl népszerű most a kar elnökségi tagjának, pláne az elnökének jelentkezni, nem is tudok róla, hogy az együtt indulni kívánó öt néven kívül más is gondolkodna ebben, örülhetünk, hogy megvan a szükséges öt fő egyáltalán” – mondta egy másik végrehajtó. Egy harmadik pedig arra hívta fel a figyelmet, emlékeztetve a tavaly decemberi közgyűlésükre, hogy a tisztújításon megjelenők részéről nagy ellenállásra amúgy sem kell számítani – függetlenül a jelöltek személyétől.

Ami a névsort illeti, öten vannak rajta. Ketten közülük tagjai voltak az április végén lemondott régi elnökségnek is. Kovássy Szabolcs és Papp Gábor esetében nem is lenne meglepő, ha a levélben írtaknak megfelelően Takács Katalin hivatalvezető támogatását élveznék, hiszen a régi, 2019 őszén megválasztott elnökség egyetértésben és harmóniában dolgozott együtt a Schadl terhére rótt bűncselekmények idején, majd az elnök letartóztatása után is a 2019 végén kinevezett Takáccsal.

A végrehajtói maffia felszámolásáért szerveznek tüntetést Jámbor Andrásék

A Szikra Mozgalom aktivistái csütörtökön is odavonultak Schadl Györgyék perének helyszínére, hogy a vádlottakat szembesítsék a tetteikkel. A Szikra Mozgalom kirakatpernek, a mozgalom országgyűlési képviselője, Jámbor András pedig „a jéghegy csúcsának" nevezte a Schadl-Völner-ügy bírósági tárgyalását.

A másik három személy neve kevéssé ismert. Egyiküknek, Ódor Gergely Istvánnak 2017 óta van önálló végrehajtói praxisa, ketten viszont kezdők még, hiszen Kósa Zoárdnak és Lupkovics Beátának alig egy éve működik a végrehajtói irodája. Érdekes módon a levél mégis Lupkovicsra utal lehetséges új elnökként: „új kollegina, aki vezetői ambíciókkal rendelkezik, és a miniszter asszony bizalmát élvezi.” Utóbbira a végrehajtók közt emlegetett indok, hogy csoporttársak voltak az egyetemen.

Ez mondjuk igaz is, amit az Észak-Magyarország, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei napilap 2004. június 19-i száma is bizonyít. Ebben azt írják: Tegnap jogi doktorrá avatták és átvehették diplomáikat a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának végzős hallgatói. A névsort böngészve megtaláljuk az életrajza szerint is ekkor végzett Varga Juditot és Lupkovics Beátát is (kattintásra az alábbi kép nagyban nyílik, így jobban látszanak a nevek):

Az Észak-Magyarország című lap listája a 2004-ben Miskolcon végzett jogászokról
www.hungaricana.hu

Az állítólag vezetői ambíciókkal bíró Lupkovicsnál amellett, hogy mindössze tavaly májusban indult be a végrehajtói karrierje, az is érdekes, hogy a karrierváltása hirtelen történt, hiszen egy hónappal korábban még a Borsod-Abaúj Zemplén megyei közgyűlés jegyzőjeként adott interjút, a 2020-as kinevezése előtt pedig a megyei kormányhivatalnál volt hivatalvezető, főosztályvezető, azelőtt a szikszói polgármesteri hivatalban dolgozott gyámügyi ügyintézőként.

Ha már a neveknél tartunk, érdemes kitérni a levélben csak „közreműködőként” felbukkanó további nevekre, akik állítólag részt vettek az utóbb cáfolt hatósági, minisztériumi jelölt-támogató megbeszélésen. Egyikük Lukács Tamás, aki a lemondott elnökségnek is tagja volt, méghozzá alelnökként, vagyis Schadl György elnök bizalmasa és helyettese volt, az ő felesége amúgy a szintén végrehajtóként dolgozó Fiedler Laura, aki Czine Ágnes alkotmánybíró lánya.

"Nem is kérnek sokat a bírók" - így keresett magának prédákat Schadl és köre

A Schadl-Völner-ügy első rendes tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken kellemetlen visszatérés volt abba a világba, ahol korábban kavarni próbáltak, és prédára lestek. Erről mesél egy olyan vesztegetési kísérlet is, amely a vádiratból kimaradt.

A másik érdekes személy az állítólagos levélíró Petris Csaba, aki szerint visszaéltek a nevével. A Schadl-Völner-ügyben őt több helyen emlegetik a nyomozati iratok utalva arra, hogy Schadl bizalmasa, de nem gyanúsították meg. Viszont tény, hogy már Schadl letartóztatása után, 2021. december 15-től – bírói engedéllyel – 90 napon át megfigyelték elektronikus adatait és le is hallgatták, továbbá megfigyelték 2022. februárjában is, amikor Schadl feleségével találkozott.

A végrehajtói kar május 25-ére kitűzött tisztújításának közeledtével érdemes egyébként végigvenni, hogy miként zajlik a testületnél egy tisztújítás, és mi volt a tavaly év végi közgyűlésen. A kar szabályzata szerint az elnökség 5 tagból áll, őket a közgyűlés 4 évre választja meg (ha nem mondtak volna le áprilisban, akkor csak szeptemberben járt volna le a mandátumuk). Az elnököt és az alelnököt már nem a közgyűlés, hanem az elnökség tagjai választják meg maguk közül.

Legutóbb tavaly december 2-án volt közgyűlés, azon tagdíjemelés, éves beszámoló elfogadása, apró-cseprő hivatali ügyek kerültek szóba, de fel sem merült az akkor már 13 hónapja letartóztatásban lévő elnök és az elnökség lemondása vagy leváltása. Pedig tisztségéből kétharmados többséggel bármikor visszahívható az elnök vagy más tisztségviselő, ám erre nem tett javaslatot a jelenlévő 122 végrehajtó egyike sem. Ahogy megtudtuk, nem volt olyan a hangulat, hogy ezt feszegették volna.

Közgyűlést tartott a végrehajtói kar, de nem váltották le a korrupcióval vádolt elnököt, Schadl Györgyöt

Szóba sem került a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar december 2-i éves közgyűlésén a Völner-Schadl-ügyként elhíresült korrupciós botrány, és fel sem merült, hogy annak egyik érintettje, a már bő egy éve letartóztatásban lévő Schadl Györgyöt megfosszák elnöki tisztségétől - tudta meg a hvg.hu. A kormány sajnálja, hogy így alakult.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Már azelőtt hazugságnak nevezte a végrehajtói kar a belső levelet, hogy Hadházy azt közzétette volna

Szerda reggel tett közzé egy, a végrehajtóknak írt körlevelet Hadházy Ákos, benne a felügyelő hatósággal és a minisztériummal állítólag előre egyeztetett új elnökség névsorával, mondván, rájuk kell majd egységesen szavazni. Bár nem verték nagydobra, de a végrehajtói kar honlapján már előző nap megjelent egy közlemény arról, hogy „a levélben hamis információk szerepelnek”. Hamis a levél az abban hivatkozott államtitkár szerint is.