szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Schadl György másfél éve letartóztatásban van, mégis csak most, a büntetőügye megindulása előtt mondott le pozíciójáról.

A Völner-botrány
Tízmilliós nagyságrendű kenőpénz elfogadásával gyanúsították meg Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott államtitkárát az elmúlt évek egyik legsúlyosabb kormányzati korrupciós botrányában. A Magyar Bírósági Végrehajtó Karhoz kapcsolódó, összességében százmilliós nagyságrendű visszaélés-sorozat legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Április 27-én lemondott tisztségéről Schadl György és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar teljes elnöksége. Schadl Györgyön kívül távozik Lukács Tamás alelnök, Kovássy Szabolcs elnökségi titkár, valamint Jeney Orsolya és Papp Gábor elnökségi tagok is. Erről a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) adott ki közleményt csütörtökön délután. A lemondás miatt összehívták a végrehajtói kar rendkívüli közgyűlését is.

Schadl György másfél éve, 2021 novembere óta letartóztatásban van, de azóta nem mondott le kari elnöki pozíciójáról. Azzal vádolják, hogy Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium akkori parlamenti államtitkárát rendszeresen, összesen 83 millió forint értékben lefizette, cserébe pedig Völner a Schadl számára kedvező módon járt el több ügyben. Ezen felül azzal is vádolják, hogy hét társával előzetesen megállapodott abban, hogy eléri önálló bírósági végrehajtói kinevezésüket, cserébe a végrehajtói irodájuk működtetéséből származó osztalék nagy részét vagy teljes egészét átadják neki.

Schadl György és 21 társa – köztük Völner Pál akkori igazságügyi államtitkár – ellen tavaly októberben emeltek vádat. Az ügyészség – beismerés esetén – Schadl Györgyre tíz év, Völner Pálra pedig nyolc év börtönt kért, emellett a végrehajtói kar volt vezetőjére 200 millió forintos, a volt államtitkárra pedig 25 milliós pénzbírságot kért, mindkettőjüket tíz év közügyektől eltiltással is büntették volna. Azonban a per előkészítő ülésén sem Schadl, sem Völner nem tett beismerő vallomást, így ügyüket a bíróság tárgyalja – legközelebb május negyedikén.

A tavaly októberi vádemelés ellenére a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar decemberben tartott éves közgyűlésén fel sem merült, hogy leváltsák az elnököt. Ez azt jelenti, hogy még csak javaslat sem érkezett arra, hogy ilyen tárgyú napirendi pontot tárgyaljanak az ülésen. És annak ellenére nem történt ez meg, hogy Schadl a börtönben ülve értelemszerűen nem tudta ellátni elnöki teendőit. Akkor még azt mondta Lukács Tamás alelnök, aki levezette az ülést, hogy a négytagú elnökség el tudja látni az elnöki teendőket, szóval az idén szeptemberi teljes tisztújításig már nem kell lépniük. A csütörtöki fejlemények alapján ez mégsem így lesz, mert most rendkívüli közgyűlésre kerül sor.

Ezt egyébként, mármint hogy egy év alatt sem került sor Schadl leváltására, mintha a kormány is nehezményezte volna, legalábbis decemberben egy parlamenti kérdésre adott válaszában Répássy Róbert igazságügyi államtitkár azt mondta, „sajnálattal értesültek róla", hogy az elnök visszahívása és a tisztújítás nem került napirendre.

Míg Schadl és Völner mindent tagad, hat végrehajtó már beismerte, hogy végrehajtói kinevezésükért fizettek Schadl Györgynek. A hat végrehajtó mellett ketten Schadl nyaralójának szabálytalan átépítése ügyében vallottak magukat a vádirattal megegyezően bűnösnek.

A per februári előkészítő ülésén kiderült, hogy Schadl és Völner mindent tagad, de hat végrehajtó már beismerte, hogy végrehajtói kinevezésükért fizettek Schadl Györgynek. A hat végrehajtó mellett ketten Schadl nyaralójának szabálytalan átépítése ügyében vallották magukat a vádirattal megegyezően bűnösnek. Maga a per május 4-én kezdődik, tehát Schadlék lemondása az utolsó pillanatban történt meg ahhoz képest, hogy a végrehajtó bíróság elé áll.

A Völner-Schadl ügyben írt cikkeinket ide kattintva találják.

Nehéz helyzetbe hozhatja Schadlt, hogy többen is bűnösnek vallották magukat a Völner-Schadl-ügyben

Az előkészítő ülésen négyen is elismerték a bűnösségüket. Ketten a korrupt végrehajtók kinevezésével összefüggésben, ketten pedig a Schadl György nyaralójának szabálytalan átépítése ügyében vallották a vádirattal egyezően bűnösnek magukat. Beismerte a Völner-Schadl-ügy bírósági tárgyalását előkészítő ülésen a bűnösségét négy vádlott is. A XXII. rendű vádlott, P.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!