szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Október 30-án lesz ötvenéves a labdarúgás történetének egyik legnagyobb alakja, "az évszázad góljának" szerzője, az argentin Diego Armando Maradona.

Buenos Aires egyik szegénynegyedében nőtt fel, tízévesen került az Argentinos Juniors kölyökcsapatába. (Kistermete miatt először fiatalabbnak nézték, amikor azonban bemutatta, mit tud a labdával, azonnal szerződtették.) Tizenkét évesen már labdazsonglőrként lépett fel a meccsek szünetében, a felnőtt csapatban 1976. október 20-án mutatkozott be. 16 évesen ő lett az argentin futball történetének legfiatalabb profi játékosa, majd 19 évesen legfiatalabb gólkirálya. Az anyagi nehézségekkel küzdő klub 1981-ben eladta a Boca Juniorsnak, amely a következő évben meg is nyerte a bajnokságot.

A balul sikerült 1982-es világbajnokság után - az argentinok már a csoportkörben kiestek, Maradonát a brazilok ellen ki ia állították - az FC Barcelonába igazolt, világrekordot jelentő összegért. A katalán fővárosban nem érezte jól magát, sokszor volt sérült, állandósultak vitái a klubvezetéssel, így nem igazán marasztalták, amikor újabb átigazolási rekordot felállítva 1984-ben Nápolyba költözött.

A dél-olasz városban megtalálta helyét: a Napoli a szurkolók régi vágyát beteljesítve 1987-ben és 1990-ben megnyerte a bajnokságot, 1987-ben elhódította az olasz kupát, 1989-ben az UEFA Kupát is. Maradona nimbuszán az sem csorbított, hogy lazán vette az edzéseket, kiderült kokain-függősége, hírek keringtek kapcsolatáról a maffiával és született egy törvénytelen fia is.

Akkoriban vitathatatlanul a világ legjobbja volt, 1986-ban a vébén csapatkapitányként győzelemre vezette hazája válogatottját. Az angolok elleni meccsen lőtte két legismertebb gólját: először kézzel juttatta a hálóba a labdát (nyilatkozatában "Isten kezéről" beszélt), majd saját térfeléről indulva, a fél angol csapatot kicselezve talált be, 2002-ben ezt választották a futball-történelem legszebb góljának. 1990-ben már halványabb formában játszott, de az argentinok így is eljutottak a döntőig, ott azonban az NSZK visszavágott nekik a négy évvel korábbi vereségért.

Maradonát 1991-ben doppingvétség miatt eltiltották, Nápolyból is mennie kellett. Rövid sevillai kitérő után hazatért Argentínába, de már csak szórványosan lépett pályára. Még ott volt az argentin válogatottal az 1994-es világbajnokságon, de két mérkőzés után ismét megbukott a doppingteszten. E dicstelen mozzanattal gyakorlatilag le is zárult pályafutása, utoljára 1997. október 25-én lépett pályára a Boca Juniors mezében.

Bár edzőként két klubnál is megbukott, 2008-ban az argentin válogatott kapitányává nevezték ki, de az idei csúfos vébé-kudarc után menesztették. Maradona sarkos baloldali politikai nézeteivel, súly- és drogproblémáival is szerepel a lapokban - lefogynia ugyan nem sikerült, de saját állítása szerint öt éve nem fogyasztott kábítószert.

Fénykorában 168 centis magasságához 78 kiló tiszta izom társult. A gyors, kiszámíthatatlanul és félelmetesen cselező csatárt kevés védő tudta szabályosan megállítani, ha pedig ez nem sikerült, lövésre lendült félelmetes bal lába. Aranylabdája mellé 2006-ban a FIFA internetes voksolásán őt választották a múlt század legjobb futballistájának, a FIFA azonban a szabályokat az utolsó pillanatban megváltozatva holtversenyt hirdetett közte és Pelé között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!