szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A néppárti Antonio Tajanit választották meg kedden az Európai Parlament elnökének a képviselők az uniós testület strasbourgi plenáris ülésén. Az olasz politikust a szavazás negyedik és egyben utolsó fordulójában választották meg a képviselői szavazatok 55,4 százalékával. A 751 képviselő közül 663 adta le a szavazatát érvényesen. Tajani 351 voksot kapott, riválisa, a szociáldemokrata Gianni Pittella 282-őt.

A 63 éves, korábban újságíróként ismert Antonio Tajani Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök pártjának, a Forza Italiának egyik alapítója volt 1994-ben. Ez a párt delegálta az Európai Parlamentbe is, ahol negyedik ciklusát tölti és jelenleg a testület alelnöke. Nem csak az EP-ben töltött be fontos funkciókat a politikus. 2008 májusától a José Manuel Barroso vezette Európai Bizottság alelnöke volt, előbb közlekedésért, később pedig iparért és vállalkozáspolitikáért felelős biztosként. 

Tajani megválasztását lényegesen egyszerűsítette, hogy reggel a liberálisak jelöltje, Guy Verhofstadt bejelentette: visszalép, és frakciója tagjai a néppárti jelöltet támogatják a választáson.

Verhofstadt azt követően szállt be be az elnökségért folyó versenybe, hogy a baloldal közölte: a korábbi megállapodást felrúgva mégis jelöltet állítanak. Az indok: ha elfogadják azt a vetésforgót, amelynek az értelmében a következő két és fél éves periódusban a korábbi szociáldemokrata elnököt egy néppárti váltja, úgy az EU minden nagy intézményének az élére konzervatív politikus kerül. (Az Európai Bizottság elnökének a 2014-es választások után a luxemburgi Jean-Claude Junckert jelölték – egy másik alku eredményeként. A tagállamok vezetőiből álló Európai Tanács első embere a lengyel és szintén konzervatív Donald Tusk – várhatóan ez év közepéig.)

A volt belga miniszterelnök jól taktikázott: ha már elnökké nem fogják megválasztani, legalább ő diktálhatja a feltételeket. A királycsinálás pedig nem volt ingyen: a Guardian szerint Verhofstadt frakciója egyrészt az EU jövőjével foglalkozó munkacsoport és az uniós rendőri együttműködéssel foglalkozó bizottság felállításához kért támogatást a néppártiaktól. Másfelől pedig ahhoz, hogy továbbra is Guy Verhofstadt legyen az Európai Parlamentben a Brexit-tárgyalásokat felügyelő megbízott. Az egyelőre nem világos, hogy az EP kap-e bármilyen szerepet a britek kilépéséről szóló, várhatóan tavasszal kezdődő egyeztetésen, azt viszont biztosra lehet venni, hogy Verhofstadt hallatja majd a hangját ennek érdekében.

Méghogy az Európai Parlament unalmas? Dúl a csata az elnöki posztért

Elmúltak már azok az idők, amikor az uniós intézmények élete csendes mederben folyt. A hatalmi harc most az Európai Parlamentet is utolérte, így kiszámíthatatlan, ki nyer a jövő heti elnökválasztáson. Utolérte a hatalmi harc az Európai Parlamentet (EP) is: szokatlan módon nyílt verseny indult a frakciók között az EP megüresedő elnöki székéért.

A hvg.hu az Európai Parlamenttel együttműködve számol be ebben a fél évben az uniós intézmények tevékenységéről, a közösséget érintő döntésekről, és ezek hatásairól. Az EP a tartalomért nem vállal felelősséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!