Monetáris bázis: nagyobb lesz az infláció és a GDP-növekedés

1 perc

2004.06.25. 09:43

Az idén májusban a monetáris bázis trendadatokból számolt évesített rövidbázisú növekedési index 109,8 százalék volt - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A forgalomban lévő készpénz havi átlagállománya 36,1 milliárd forinttal 1.409,5 milliárd forintra nőtt. Az M1 monetáris aggregátum trendadatokból számolt évesített rövidbázisú növekedési indexe 109,1 százalék volt, a növekedési ütem 1,1 százalékponttal emelkedett. Az M2 indexe 1,8 százalékpontos növekedés mellett 110,7 százalék volt, az M3 növekedési indexe pedig, az ütem 0,1 százalékpontos emelkedése mellett, 110,7 százalékra nőtt májusban – derül ki az MNB adataiból.



A monetáris bázis növekedése általában előrejelzi a pénzromlás felgyorsulását, ahogy ezt tavaly nyáron az infláció felerősödést megelőzően is megfigyelhettük. Az év elején a monetáris bázis csökkent, amit alacsonyabb infláció követett. A legújabb adatok azonban azt mutatják, hogy a májusi csúcs után az árak emelkedése nem fog olyan ütemben mérséklődni, mint ahogyan azt vártuk. Év végére az elemzők többsége 6 százalékos inflációt vár, az ING-nél azonban 6,4 százalékra számítanak – mondta a hvg.hu-nak Barcza György, az ING Bank közgazdásza.



Jó hír viszont, hogy a vállalatok az idén májusban több hitelt vettek fel, méghozzá hosszú futamidejű beruházási hiteleket. Mindez arra utal, hogy vannak megrendeléseik és bővítik termelési kapacitásaikat. Májusban 72,3 milliárd forinttal emelkedett a monetáris pénzügyi intézmények által a nem pénzügyi vállalatoknak nyújtott hitelek állománya. Az éven belüli hitelek mennyiség 18,6 milliárd forintos csökkenése mellett 90,9 milliárd forinttal növekedett az éven túli hitelállomány. A hosszú, de legfeljebb 5 éves lejáratú hitelek 64,5 milliárd forintos emelkedésének hatását tovább erősítette az 5 évnél hosszabb lejáratú hitelek állományának 26,4 milliárd forintos bővülése.



A beruházások gyorsulása azt mutatja, hogy a szigorúbb költségvetési politika nem vetette vissza a gazdasági növekedést. Az elemzők által várt 3,6-3,7 százalékos GDP bővüléshez képest én 4 százalékos növekedésre számítok – mondta Barcza.