Egy Nobel-díjas, aki tíz magyarnak hálás

Ha egy kormány költekezik, azt a polgárai fizetik. Vagy ma, vagy holnap, vagy adók formájában, vagy inflációval, államcsőddel - emlékeztetett Thomas J. Sargent amerikai közgazdász 2011-ben a Nobel-díj átvétele utáni banketten. A New York Egyetem professzora a Magyar Közgazdasági Társaság 55. vándorgyűlésén adott interjút.


Temetetlen múlt

Hivatali idejének egyik utolsó szimbolikus aktusaként nyitotta meg 2016. szeptember 24-én Barack Obama, az Egyesült Államok 44., egyben első fekete elnöke a National Museum of African American History & Culture-t (Afrikai-Amerikai Történelem és Kultúra Nemzeti Múzeumát) – hogy aztán pár hét múlva átadja posztját a fehér felsőbbrendűséget a XXI. században is hangoztatóktól elhatárolódni cseppet sem igyekvő s – részben – ezzel választást nyerő utódjának.




Janikovszky: „Nem elég a kritikus tömeg, illetve nem elég kritikus a tömeg”

Nem nyereségvágyból, hanem féltékenységből vette meg a kilencvenes években a Móra Kiadót, hogy édesanyja, Janikovszky Éva életművét megmentse. Nemrég Hatszin Teátrum néven gyerekszínházat is létrehozott, az utcai politizálást és az improduktív fanyalgást illetően viszont csökkent a lelkesedése, amióta a Janikovszky iskolát 2010-ben nem sikerült megmenteni. HVG-Portré Janikovszky Jánosról, aki a Kire ütött ez a gyerek? című gyerekkönyvet is ihlette.







Kocsis Zoltán: A zongora mindig kevés volt

A HVG 2005 márciusában készített portréinterjút Kocsis Zoltánnal. Ezzel emlékezünk a 64 éves korában, vasárnap elhunyt kétszeres Kossuth-díjas zongoraművészre és karmesterre.


Krasznahorkai László: "Szélhámosok vagyunk"

Mindig visszatérő kérdés, hogy az alkotó mit kezdjen a nemes klisékkel. Az új nagyregénnyel jelentkező író, az idei irodalmi Nobel-díj egyik titkos favoritja szerint a valóságnak létezik egy arányosabb változata.




Titkos dossziék a Széchenyi Bank vándorló milliárdjairól

Hogyan szerezzünk bankot a semmiből? Miként vonjunk be közpénzmilliárdokat a machinációinkba? Elképesztő gazdasági trükkök sorát vetették be e célból a Töröcskei István jobboldali pénzember által fiktív tőkeemeléssel életben tartott Széchenyi Banknál – derül ki a HVG által megismert, több mint százoldalas MNB-jelentésből, illetve a Széchenyi észrevételeit tartalmazó dokumentumból. A szabálytalanságok azt követően sem szűntek meg, hogy az állam kisebbségi tulajdonos lett a bankban.