Nemzetközileg elismert magyar találmányok

1 perc

2006.05.05. 11:04

A magyar feltalálók nemzetközi rangját jelzi, hogy a feltalálók világszövetsége magyar elnököt választott – hangzott el a VI. Géniusz Nemzetközi Találmányi Vásár előkészületeiről és a külföldön elért rangos innovációs díjakról szóló tájékoztatón.

Az International Federation of Inventors Association (IFIA) legutóbbi tisztújító közgyűlésén dr. Vedres Andrást választotta meg elnöknek. Az IFIA-nak, amely a világ legjelentősebb innovációs szervezete, 82 országban vannak tagszervezetei.

Az IFIA egyik célja védeni a feltalálók érdekeit, világméretekben érvényesíteni azokat, műszaki területen fokozni az alkotóerőt, elősegíteni különösen a fejlődő országokban a feltalálók munkáját.

A nemzetközi szervezet 2006-ben Budapesten a Magyar Feltalálók Egyesületével közösen, szeptember 9-12. között rendezi meg a Géniusz Nemzetközi Találmányi Vásárt, a BNV-hez kapcsoltan. A vásárhoz kapcsolódik egy nemzetközi konferencia is, amelynek fő témája az innováció támogatása.

Idén az első negyedévében harminc magyar találmány nyert külföldön díjat vagy diplomát, köztük gömbsakk, textíliából készülő origami, papírbili, újfajta navigációs rendszerek, inhalátor, mágneses puzzle, művér, képek festése mágnessel, meggymag hasznosítás, a szürkevíz hasznosítási módszere, akkutöltő és teszter.

Közben bejelntették, hogy Peter Grünberg német fizikus, a merevlemez megújítója nyerte el az év európai feltalálója díjat, amelyet idén első ízben adott ki az Európai Szabadalmi Hivatal és az EU Bizottság jelentette be a jülichi kutatóközpont, ahol Grünberg dolgozik.

A Jülichben dolgozó Grünberg 1988-ban fedezte fel az úgynevezett óriás-mágneses ellenállást (GMR), ami áttöréshez vezetett az óriási számítógépes adattárolók, a gigabyte-merevlemezek megteremtésében: a jobb minőségű olvasófejek révén pedig a merevlemezek, videószalagok és MP3- lejátszók elterjedéséhez járult hozzá az egész világon.

A technológiát jelenleg az összes merevlemez mintegy 90 százalékánál alkalmazzák, és több mint tíz nemzetközi konszern használja már a szabadalmi licencet, több tíz millióval euróval gazdagítva a jülichi kutatóközpont kasszáját. Grünberg egyebek között 1998-ban megkapta a német köztársasági elnök jövő díját.

Az év európai feltalálója díjhoz nem jár pénz, „csak" erkölcsi elismerést jelent: odaítélése előtt az 1991 és 2000 közötti szabadalmi bejelentéseket vizsgálták meg.