Lehull a lepel az álláshirdetések rejtélyes nyelvéről

3 perc

2006.11.30. 05:12

Az álláshirdetéseket böngészve bizonyára észrevetted, hogy a toborzó szövegek nyelvezete sajátos: rövid és lényegretörő, hogy az üzenet minden potenciális álláskeresőhöz eljusson. Van azonban néhány kifejezés, szófordulat, amelyet érdemes észben tartanod, hogy átlásd, mi rejlik a hangzatos terminusok mögött, amelyekkel a hirdetők a munkapiacon szabad prédának számítókat bombázzák. Tippek.

Les-állásban.
Állásvadászok és álláskínálók harca
© sxc.hu
Szakmai tapasztalat: gyakorlat és jártasság

Szinte minden álláshirdetésben követelményként szerepel az adott területen szerzett többéves szakmai tapasztalat. Sok esetben még a kevésbé felkapott - esetleg alacsony képzettséget igénylő - szakmák esetében is elvárják a jelentkezőtől, hogy legalább két-hároméves gyakorlatot tudjon a háta mögött.

A komoly előképzettséget igénylő foglalkozások esetében nem ritika, hogy tízéves szakmai gyakorlattal kell rendelkeznie annak, aki a meghirdetett posztra pályázik.

A friss munkaerőre vadászó hirdetők legtöbbször azt is meghatározzák, hogy mely területen legyen jártas a jelentkező, így például egy kereskedelmi cég munkatársánál elvárás lehet az „értékesítésben szerzett tapasztalat”, egy főkönyvelőnél a „multinacionális környezetben szerzett pénzügyi-számviteli tapasztalat”, míg egy csomagolástechnikusnál az azonos területen szerzett gyakorlat.

Mi számít szakmai tapasztalatnak?

Az egyes cégeknél hivatalosan végzett szakmai gyakorlat - a gyakornoki munka-, a részmunkaidős állás vagy a különféle szervezeteknél betöltött vezető pozíció is szakmai tapasztalatnak minősül. A legtöbb válallatnál el is várják, hogy a jelentkező többéves szakmai gyakorlattal rendelkezzen adott területen.

Az előírtnál kevesebb szakmai tapasztalatod van? Ez még nem jelenti azt, hogy nincs esélyed arra, hogy elnyerd a megpályázott állást. Hogyha az önéletrajzod mellé csatolt kísérőlevélben meggyőzően érvelsz amellett, hogy rátermett vagy, és te vagy a legmegfelelőbb jelentkező a posztra - állításodat pedig konkrét példákkal, esetekkel támasztod alá (pl. röviden utalsz arra, hogy előző munkahelyeden hogyan oldottad meg a fölmerülő problémákat) - jó esélyed van rá, hogy állásinterjúra hívjanak a kiszemelt céghez.

A „legalacsonyabb” fizetés

Az álláskeresés legkellemetlenebb része, amikor arra kerül a  sor, hogy jövőbeni fizetésedről alkudozz leendő főnököddel.  Az álláshirdetésben azt olvasod, hogy önéletrajzodban meg kell határoznod az összeget, amelyet munkádért havonta vársz? A kéréstől ne érezd magad rosszul, mérlegeld, hogyan járnál jól! Hogyha előző munkahelyeden elégedett voltál fizetéseddel, akkor nevezd meg ezt az összeget, mint a létező legkisebb honoráriumot, amelyet munkádért elvársz. Ha előző állásodat azért hagytad ott, mert nem tudtál megélni a pénzből, amelyet munkádért fizettek, akkor egy olyan - reális - összeget nevezz meg, amelyből gond nélkül kijössz havonta, mégsem túlzottan magas, így a „befektetés” minden bizonnyal a cégnek is megéri.

A megnevezett összeg tárgyalási alapnak megfelelő, a cégek ebből tudják, hogy milyen feltételekkel vállalja az állást a jelentkező - és ezt a szempontot is fegyelembe veszik, amikor arról döntenek, hogy mely jelölteket hívják be az állásinterjúra.

Elvárások: készségek és képességek (Oldaltörés)

Az idegennyelv-tudás alapvető követelmény
© AP
Kommunikációs kész-ség, vezetői képesség

Az álláshirdetésekben állandó jelleggel tetten érhetők olyan alapvető követelmények, mint a „jó kommunikációs készség”,  „vezetői képesség”, „magasszintű feledat-megoldó készség” vagy a „problémamegoldó képesség”, és bizony sok helyütt elvárásként szerepel a „kreativitás”, a „teljesítményorientált beállítottság”, a „célorien-tált szemléletmód” vagy a „magas fokú lojalitás” is. Mindezen felül számos cégnél elvárás, hogy a jelentkező képes legyen arra, hogy önállóan lássa el feladatait, ugyanakkor irányítsa az általa vezetett csapatot.

Ezeknek az elvárásoknak kell megfelelned a kiszemelt vállalatnál? Győződj meg róla, hogy önéletrajzodban, amelyet leendő munkahelyedre küldtél, kellően hangsúlyoztad azokat a készségeidet és képességeidet, amelyeket az álláshirdetésben az „elvárások” címszó alatt olvastál. Hogyha jó kommunikációs és szervezőkészséget várnak el a jelentkezőtől, mindenképpen említsd meg azokat a feladatokat, amelyeket előző munkahelyeden - összehangolt csapatmunka - keretében végeztél, ugyanakkor hangsúlyozd egyéni teljesítményedet is.

Gyakran a hirdetők igényei igen magasak: a jelentkezőknek készségek és képességek komplett tárházával kell rendelkezniük - olykor nem elég a jó kommunikációs készség - ahhoz, hogy betölthessenek egy állást. Szinte minden helyen elvárják legalább egy - munkakörtől függően akár több - idegen nyelv ismeretét, és használatát: olykor „tárgyalási szintű angolnyelv-tudás”, „megbízható németnyelv-tudás”, vagy „a francia nyelv alapos ismerete” szükséges ahhoz, hogy megszerezd az állást. 

A legtöbb vállalatnál az idegennyelv-tudáson kívül elvárják, hogy a pályázó számítógépes ismeretekkel is rendelkezzen: „felhasználási szintű számítástechnikai ismeretek”, „magas szintű számítógépes ismeret” kötelező. 

Ahhoz, hogy jó eséllyel pályázz egy állásra - és behívjanak az állásinterjúra -, tisztában kell lenned azzal, hogy a hirdetésben foglalt elvárások pontosan mire vonatkoznak, és ezeket szem előtt tartva világosan és átláthatóan kell felépítened cv-det.