Átcímkézett élelmiszerek Szolnokon

1 perc

2007.02.16. 16:05

Mintegy másfél tonna lejárt szavatosságú és ötven kilogramm hamisított címkével ellátott, hússzármazékokat tartalmazó élelmiszert találtak Szolnokon egy nagykereskedelmi raktárban.

Névtelen lakossági bejelentés alapján tartottak ellenőrzést február 12-én a Treff Kft. nagykereskedelmi raktárában, ahol 1400 kilogramm lejárt szavatosságú, és mintegy 50 kilogramm hamisított élelmiszercímkével ellátott terméket találtak - mondta Tóth Sándor, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Állategészségügyi Igazgatóság szakállatorvosa. A bejelentőnek az tűnt fel, hogy az általa vásárolt ugyanolyan termékeken eltérő címkéket látott.

A bejelentést követően az élelmiszerek forgalmazását betiltották, és február 13-án elvégezték a teljes készlet átvizsgálását. Bebizonyosodott, hogy a hamisított címkék megjelenése jelentősen eltér attól, amelyet a gyártó cégek alkalmaztak. Például az eredetileg színes címkék fekete-fehérek voltak, és hiányzott róluk a gyártó cég logója, valamint a termék azonosító jelölése. Elírták továbbá a fogyaszthatósági határidőt, de előfordult olyan címke is, amelyen a tömeget nullával jelölték. 

A hamisított címkéket vákuumcsomagolt és védőgázos csomagolású hústermékekre ragasztották rá, amelyeket a cég Jász-Nagykun-Szolnok megye mellett Heves, Pest, és Hajdú-Bihar megyei üzletekbe is kiszállított. Az állategészségügyi igazgatóság intézkedett, hogy az érintett üzletekből szállítsák vissza a nagykereskedelmi egységbe a termékeket, illetve ezeket az üzleteket folyamatosan ellenőrzik. Amely üzletekben bebizonyosodott, hogy kaptak a hamisított, illetve lejárt szavatosságú termékekből, ott azonnali hatállyal elrendelték a termékek forgalmazásának betiltását.

Az állategészségügyi hatóság megtiltotta a nagykereskedelmi egységben az állati eredetű termékek forgalmazását, javaslatot tett a működési engedély visszavonására, és értesítette a rendőrséget, amely szintén eljárást indított az élelmiszerhamisítás kivizsgálásra.

A Kft. jogi képviselője közleményében azt állította, hogy a 1,5 tonna termékből mintegy 300 kilogramm növényi eredetű megsemmisítésre váró zsiradék volt, míg a további mennyiség ugyancsak megsemmisítésre váró, a boltokból visszaszállított áru, amely kereskedelmi forgalomba nem kerülhetett. Ezek az áruk nem egy épületben voltak a Kft. által forgalmazott termékekkel, hanem egy kifejezetten erre a célra kialakított hűtőkamrában.