Miről árulkodik a szemünk?

2 perc

2007.09.07. 10:10

A legtöbbször a szemünket vizsgálják az emberek, ha meg szeretnénk tudni valamit jellemünkről, hangulatunkról. Egy svéd kutatócsoport most megvizsgálta a szem színe és az ember jelleme közötti összefüggést.

Mats Larsson és kollégái, az Örebro-i egyetem kutatói megvizsgálták a szem színe és az ember jelleme közötti összefüggést. Ezt azzal magyarázzák, hogy a szem kifejlődése szorosan összefügg az agy kifejlődésével. Kulcsszerepet játszik ebben a Pax6 gén, amely nemcsak a szivárványhártya kifejlődésében működik közre, hanem nagyon is tevékeny az agynak azokon a területein, amelyek indulatainkért és magatartásunkért felelősek. 
 
Jellemünkről is sokat elárul a szemünk
© Dripnet
A svéd kutatók mintegy 400 embert vettek górcső alá és szemük szivárványhártyáját három különböző jellegzetesség vonatkozásában vizsgálták meg. Kutatták a pigmenfoltokat, az úgynevezett kontrakciós gyűrűket és a csillag formájú barázdákat. Ezt követően azután szabvány személyiség tesztnek vetették alá a kísérleti alanyokat.
 
A vizsgálatok során kiderült, hogy különösen a hosszúkás barázdákból lehet az ember jellemére következtetni. Ezek barátságos, nyílt természetre és olyan tulajdonságokra utalnak, mint jószívűség, megértés és megbízhatóság. A kontrakciós gyűrűk viszont gyakrabban jelennek meg impulzív, akár neurotikus embereknél, vagy olyanoknál, akiknek igen nagy fokú az önfegyelmük. Ami pedig a pigmenfoltokat illeti, ezekkel kapcsolatban nem voltak képesek összefüggéseket kideríteni. Emellett Mats Larsson a Geo tudományos magazinban megjelent ismertetésben rámutatott, hogy a vizsgálatok összességükben csak "csoporthatásokat" mutattak ki, egy bizonyos személy tulajdonságának árnyalatait  nem lehetett kideríteni. 
 
Annak ellenére, hogy az orvostudomány nem tartja alkalmasnak a szivárványhártyát arra, hogy beteg emberi szervek "térképének" tekinthessük, a szemet az orvosok mégis fontos szervnek tekintik, mivel valóban sok betegséget lehet róla leolvasni.
 
Georg Michelson, az erlangeni egyetem szemorvosa rámutatott: már jó ideje ismeretes, hogy a magas vérnyomás például szemfenék vizsgálatból is kimutatható. Mivel pedig a véredény megbetegedések, elsősorban az agyvérzés, az utóbbi időben komoly gondot okoznak az embereknek, ezért Michelson felújította az utóbbi évtizedben elhanyagolt írisz vizsgálatokat és "Talking Eyes" (Beszélő szemek) elnevezéssel projektet kezdeményezett, amelynek során a belgyógyászok által alkalmazott régi technikát tovább fejlesztette: ahelyett, hogy csak minőségileg értékelné a recehártyát, mennyiségi vizsgálatokat is elvégez. Tovább haladva 2001-ben elkezdte lefotografálni és számítógépen elemezni pácienseinek recehártyáját. A továbbiakban kardiológusokat vont be, s Nürnberg-Erlangen térségében több helyen felállított felvevő készülékeket. A szívspecialisták készítették a felvételeket a recehártyákról, Michelson és teamje pedig kiértékelte azokat. Októbertől Münster térségére is kiterjesztik a projektet.
 
Végül nem érdektelen, hogy a magas vérnyomás nem az egyetlen betegség, amelyet a szemről le lehet olvasni. Ilyen például a magas vércukorszinttel járó Diabetes mellitus, az izületi panaszok, az A-vitamin hiány, az agytumor, a leukémia, az immunrendszer rendellenességei és különböző fertőző betegségek is. Sárgaság esetében pedig besárgul a szemgolyó. A dagadt szemhéjak kimerültségre utalnak, míg a barna szemgyűrűk máj- vagy epe problémák jelei lehetnek.