Tovább duzzadnak Lengyelország privatizációs bevételei

Az idén tovább növekszenek Lengyelország privatizációs bevételei, miután az államkincstár eladta a világ legnagyobb acélipari csoportjának, az Arcelor Mittalnak a csoport lengyelországi acélművében még megőrzött 25 százalékos állami részesedést.

  • MTI MTI
Tovább duzzadnak Lengyelország privatizációs bevételei

Az indiai Mittal – még az Arcelorral való egyesülés előtt – 2004 márciusában vett 69 százalékos tulajdonrészt a lengyel acélműben, és akkor szerzett opciót további 25 százalék megvételére. A Mittal Steel Polandnak négy acélműve van Felső-Sziléziában, évente 6,5 millió tonna nyersacélt állítanak elő.

Az ügylet révén az év eddig eltelt időszakában a privatizációból származó bevételek meghaladják a 2 milliárd zlotyt, az év egészében 3 milliárd zloty (hozzávetőleg 202 milliárd forint) bevételt vár a kormány az állami üzletrészek eladásából.

Kelet-Európában a Mittal Steel gyorsan terjeszkedett, elsősorban a növekvő autógyártás kiszolgálására. Lengyelország mellett Csehországban, Romániában, Ukrajnában, Bulgáriában, Macedóniában, Boszniában, Oroszországban, de tovább akar terjeszkedni a FÁK területén.

A tavaly nyáron befejezett egyesüléssel megalakult Arcelor Mittal 20 százalékos szerves termelésnövelést tervez a tavalyi szinthez képest, ezzel 2012-re körülbelül 23 millió tonnával 131 millió tonnára akarja növelni a termelését a meglévő üzemeiben. A többlet javarésze a felzárkózó piacokon – Latin-Amerikában, Afrikában, Kelet-Európában és a volt szovjetköztársaságokban – működő, olcsón termelő kohókból származik majd.

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.