MNB: a lakáscélú hitelek kamatlába csökkent
A háztartási szektor forintban denominált folyószámla-, fogyasztási és egyéb hiteleinek átlagos kamatlábai emelkedtek, míg a lakáscélú hitelek kamatlába csökkent januárban az előző hónaphoz képest – közölte a Magyar Nemzeti Bank.
A közlemény szerint az egy évnél rövidebb és a két éven túli lejáratú lekötött forintbetétek átlagos kamatlábai csökkentek. A svájci frankban denominált fogyasztási és lakáscélú hitelek új szerződéseinek értéke is csökkent.
A nem pénzügyi vállalatok hiteleinek és betéteinek átlagos kamatlábai a forint és az euró denomináció esetében sem változtak jelentősen, kivéve az euróban denominált látra szóló és folyószámlabetéteket, amelyek átlagos kamatlába emelkedett.
A háztartási szektor esetében a folyószámlahitelek átlagos kamatlába 2007. szeptember óta 22 százalék körül mozog, januárban 22,49 százalékot tett ki. A fogyasztási hitelek átlagos kamatlába 81 bázisponttal 17,96 százalék, átlagos hitelköltség mutatója pedig 121 bázisponttal 25,62 százalék növekedett.
A MNB adatai szerint lakáscélú hitelek piaci szintű átlagos kamatlába 32 bázisponttal 9,59 százalékra, hitelköltség mutatója 47 bázisponttal 12,08 százalékra csökkent. Az egyéb hitelek átlagos kamatlába 120 bázisponttal 13,16 százalékra nőtt.
Az idén januárban a forintban denominált fogyasztási, lakáscélú és egyéb hitelek esetében is csökkent az új szerződések értéke, legnagyobb mértékű változás az egyéb hitelek esetében volt tapasztalható. A fogyasztási hitelek új szerződéseinek értéke 15,4 milliárd forint, a lakáscélú hiteleké 8,9 milliárd forint, az egyéb hiteleké pedig 4,9 milliárd forint volt.
A háztartási szektor látra szóló és folyószámlabetéteinek átlagkamatlába 2,66 százalék tett ki. Az éven belüli lejáratra lekötött betétek átlagos kamatlába 31 bázisponttal 6,66 százalékra csökkent. Az egy éven túli, legfeljebb 2 éves lejáratú lekötött betétek átlagos kamatlába az előző hónaphoz képest alig változott, 8,49 százalékot tett ki, míg a 2 éven túli lejáratú betéteké 20 bázisponttal 4,40 százalékra csökkent. Januárban a lekötött betétek új szerződéseinek értéke 827,1 milliárd forint volt.
Az MNB közölte, hogy az euróban denominált hitelek új szerződéseinek értéke januárban összesen 0,7 milliárd forintot tett ki, amely 1,7 milliárd forinttal alacsonyabb az előző havi értéknél. A folyószámlahitelek átlagos kamatlába 92 bázisponttal 9,76 százalékra, a fogyasztási hitelek átlagos kamatlába 178 bázisponttal 8,83 százalékra, átlagos hitelköltség mutatója pedig 155 bázisponttal 11,05 százalék csökkent. A lakáscélú hitelek átlagos kamatlába 49 bázisponttal 6,08 százalékra csökkent, míg átlagos hitelköltség mutatója 31 bázisponttal 7,75 százalékra nőtt.
Az egyéb hitelek átlagos kamatlába a hitelek összetételének megváltozása miatt 303 bázisponttal 8,58 százalékra emelkedett. A látra szóló és folyószámlabetétek átlagos kamatlába 0,98 százalékot, az éven belüli lekötésű euró betétek átlagos kamatlába pedig 3,80 százalékot tett ki.
A háztartások éven belüli lekötésű új euró betét-szerződéseinek értéke 145,0 milliárd forintot tett ki, ami 15 milliárd forinttal volt magasabb az előző havi értéknél.
A svájci frankban denominált változó kamatozású vagy legfeljebb egy éves kamatfixálású fogyasztási hitelek átlagos évesített kamatlába 18 bázisponttal 6,47 százalékra, átlagos hitelköltség-mutatója pedig 25 bázisponttal 9,03 százalékra csökkent. A lakáscélú hitelek átlagos évesített kamatlába 4,43 százalék, átlagos hitelköltség-mutatója pedig 6,71 százalék volt.
A forintban denominált személyi hitelek átlagos hitelköltség-mutatója 152 bázisponttal 24,65 százalékra növekedett. Az euró denomináció esetében a hitelek összetételének változása miatt 610 bázisponttal 13,15 százalékra csökkent az átlagos hitelköltség mutató. A svájci frank esetében pedig 14 bázisponttal 18,71 százalékra csökkent az átlagos hitelköltség mutató.
A változó kamatozású vagy legfeljebb egy éves kamatfixálású, forintban denominált szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos hitelköltség mutatója 50 bázisponttal 15,14 százalékra csökkent. Az átlagos hitelköltség mutató az euró denomináció esetében 106 bázisponttal 9,06 százalékra, a svájci frank denomináció esetében pedig 17 bázisponttal 7,35 százalékra nőtt.
A svájci frank denomináció esetében a fogyasztási hitelek új szerződéseinek értéke 10,7 milliárd forinttal 63,1 milliárd forintra csökkent. A svájci frankban denominált lakáscélú hitelek új szerződéseinek értéke 53,6 milliárd forintot tett ki, amely 5,0 milliárd forinttal volt alacsonyabb az előző havi értéknél.
Az MNB adati szerint januárban a nem pénzügyi vállalatok forintban denominált hiteleinek átlagos kamatlábai alig módosultak. A folyószámlahitelek átlagos kamatlába 9,50 százalékot, a folyószámlahiteleken kívüli egyéb hiteleké pedig 8,79 százalékot tett ki. A folyószámlahiteleken kívüli változó kamatozású vagy legfeljebb egy éves kamatfixálású egyéb hitelek új szerződéseinek értéke 73,3 milliárd forinttal 140,8 milliárd forintra csökkent.
A nem pénzügyi vállalatok betéti kamatlábai sem változtak számottevően. A látra szóló és folyószámlabetétek átlagos kamatlába 2,32 százalékot, az éven belüli lejáratú betéteké 6,97 százalékot, az éven túli lejáratúaké pedig 6,33 százalékot tett ki. A lekötött betétek új szerződéseinek értéke 1952,1 milliárd forint volt.