A Fidesz Európa-rekordra készül, a többiek bizakodnak
Mit mondtak a pártvezetők saját listájuk esélyeiről a nap során? Politikusok nyilatkozták a szavazás során.
Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke az V. kerületben szavazott, és nem nyilatkozott az esélyekről.
Dávid Ibolya, az MDF pártelnöke Tamásiban: Nem vállalkozott esélylatolgatásra arra a kérdésre, hogy a választási részvétel ismeretében milyen eredményre számít. Arra sem kívánt válaszolni, hogy milyen következménye lehet a pártra, illetve az ő szerepére annak, ha az MDF nem érné el az ötszázalékos küszöböt az európai parlamenti választáson. „Egy forgatókönyvem van, abban az MDF, az MSZP, a Fidesz és a Jobbik szerepel, a mi felméréseink ezt mutatták az elmúlt néhány napban." Ugyanakkor felháborodásának adott hangot amiatt, hogy nincs olyan megye az országban, ahol ne lett volna kampánycsendsértés.
Orbán Viktor a szavazási bizottság előtt. Azonosítás © Stiller Ákos |
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke Gyöngyösön: Az SZDSZ egy mandátum megszerzésére számít, Szent-Iványi István személyében a párt listavezetője ott lesz az Európai Parlamentben. Arra a kérdésre, milyen hatást gyakorolna a pártra, ha nem jutna EP-mandátumhoz, Fodor úgy nyilatkozott: nem kalkulál ezzel a lehetőséggel, a legutolsó pillanatig csak azzal foglalkozik, hogy sikerül a mandátumszerzés. Abban a nem várt esetben, ha mégsem vennék az akadályt, leülnek és elgondolkodnak.
Morvai Krisztina, a Jobbik listavezetője a XII. kerületben: Nem lehet tudni, hogy a Jobbik bejut-e az Európai Parlamentbe (EP), és azt sem, hogy a párt milyen eredményt ér el az EP-választáson - mondta Morvai Krisztina, a Jobbik EP-listavezetője az MTI-nek vasárnap délután Budapesten, miután a XII. kerületben leadta szavazatát. A kampány során "részben elhallgatták a Jobbik üzenetét, részben mocskoltak bennünket." A kampány legutolsó pillanataiban pedig megtévesztő sms-ek jártak körbe, amely felkérte a szavazókat, hogy "Morvai Krisztinára, a Fidesz képviselő-jelöltjére adják voksukat". Belpolitikai üzenete lesz az EP-választásnak, mert az emberek látják, hogy "megjelent egy új erő a magyar politikai porondon". "Boldog lenne, ha előrehozott választások lennének", de míg a Fidesz a törvényhozásban való részvétele mellett beszél erről, addig ők részt vesznek "az utcai harcokban".
Kolompár Orbán, az MCF Roma Összefogás Párt elnöke Kiskunmajsán: a hazai cigányság történetében eddig még nem volt arra példa, hogy a hazai cigányság pártja a nagy pártokkal egy politikai palettán versenyez. Reményét fejezte ki, hogy a cigányság magához tér, felébred "csipkerózsika álmából" és a következő országgyűlési választáson már határozottabban tudja önmaga érdekeit képviselni. "Lehet, meglepetés érheti a magyar társadalmat és Európát a mai napon. Bízom benne, hogy azt a hangulatot, ami a mai Magyarországon minket, cigányokat sújt, azt vissza lehet szorítani, és bízom benne, hogy demokratikus keretek között, a hazai cigányság megállítja azt a szélsőséges ideológiát, ami velünk szemben megfogalmazódik ma."
Szabó Tímea, a Lehet Más a Politika (LMP) párt és a Humanista Párt (HP) közös listájának vezetője Óbudán: 35-40 százalékos részvételre számít. Az összes politikai elemző azt mondja, hogy az LMP-HP okozhat meglepetést. Erre számítunk - tette hozzá.
Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke a Józsefvárosban: "nem kétséges", hogy az emberek változást akarnak. Ez abban fejeződik majd ki, hogy a Fidesz megnyeri a választást, az MSZP pedig a "megérdemelt vereségnek lesz a részese". A Munkáspártnak van esélye arra, hogy jó eredményt érjen el, de a kis pártok esetében ezt elég nehéz előre kimutatni.