Mit lehet azzal kezdeni, ha a családot egy 14 éves fiú tartja el?

Végtagjaikat vesztett, többnyire a szíriai polgárháborúban megsebesült embereknek segít egy rehabilitációs központ pár száz méterre a török-szír határtól. A feladat óriási, hiszen sokaknak az sem elég a normális élethez, hogy újra megtanulnak járni. A menekültek így sokszor gyerekeikre hagyatkoznak, akikre 14-15 évesen hárul a családfenntartás terhe. Törökországi riportunk második része.

Mit lehet azzal kezdeni, ha a családot egy 14 éves fiú tartja el?

Mik a terveid?

Ennél sablonosabb kérdést aligha lehet egy 22 éves fiatal fiúnak szegezni, Ahmed arcán mégis csak az látszik, mennyire zavarban van. Elég rémisztő lehet az is, hogy két negyvenes európai nő egy tolmácson keresztül faggatja, bár utóbbit legalább jól ismeri: ő is segíti felépülését a szír határ melletti Reyhanliban létrehozott rehabilitációs központban. Apró kezelőszobában ülünk így négyen, aztán belép egy helyi szakember, meghozza azt, amire Ahmed évek óta vár: a jobb lába pótlására készült művégtagot.

Művégtagok előkszítése /// Új remény
Európai Unió / Diego Cupolo

Ahmed a határ túloldaláról, mindössze ötven kilométerre fekvő Aleppóból érkezett, útja azonban sokkal tovább tartott a bő félórányi autóútnál. 2011-ben, 13 évesen érte találat a lábát, utána évekig kezelték alig-alig működő helyi kórházakban. Az újabb és újabb orvosok sem tudtak azonban segíteni: előbb fertőzés hátráltatta a gyógyulást, utána idegek haltak el a lábában. Törökországba végül 2015-ben jutott el, de még itt is másfél évet kellett várnia, hogy megszabaduljon kínzó fájdalmaitól: „több év szenvedés ért véget, amikor levágták a lábam” - emlékszik vissza. Amikor a szűkszavú fiú itt tart a történetben, akkor kérdezünk rá terveire, a válasz mégis annyi: nincsenek neki olyanok.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.