Gyilkos tréfa: 80 éves múltja van a mozikban taroló Jokernek
Egyszerre dicsérik és támadják a Joker című filmet, miután a címszereplő szörnyeteggé alakulását hidegrázóan hitelesen adja elő Joaquin Phoenix. Batman ellenfelét képregényszereplőként eredetileg rövid életűnek szánták, de végül az elmúlt évtizedekben számos feldolgozást élt meg papíron és filmvásznon is.
Kinek van igaza? A mozikba özönlő embereknek, akik októberi rekordbevételt hoztak a készítő Warner Bros. stúdiónak, a velencei filmfesztivál zsűrijének, amely Arany Oroszlánnal jutalmazta a múlt héten bemutatott Jokert, és azoknak, akik máris Oscar-esélyesnek nevezik a címszereplőt, az alakítás kedvéért csontsoványra fogyott Joaquin Phoenixet?
Ha egy várost elözönlenek a patkányok, az kitermeli a maga gyilkos bohócát
A Joker valószínűleg minden idők legjobb szuperhősfilmje, miközben kicsit sem hasonlít a futószalagon gyártott blockbusterekre. Kőkemény pszichothriller, amely lépésről lépésre mutatja be egy zavart elme összeomlását, és hogy mi történik egy társadalomban, ahol az elit magára hagyja a legnyomorultabbakat. De mit tud a film, aminek bemutatóját rendőri készültséggel várják Amerikában?
Vagy azoknak az aktivistáknak, akik szerint Phoenix úgy formálja meg a vérfagyasztó mentális átalakuláson átment Jokert, hogy azzal igazolja a tömeggyilkosságot elkövetők mérgét a társadalmi kirekesztettségük miatt? Az akaratukon kívül szüzességben élő incelek dühét éppúgy, mint a 2012-ben a coloradói Aurorában A sötét lovag: Felemelkedés című Batman-film éjféli vetítésén 12 embert lemészároló James Holmes vérszomját. Akiről tévesen terjedt el, hogy – a Christopher Nolan trilógiájának harmadik részében nem is szereplő – Jokernek maszkírozta magát, de ez nem akadályozta meg, hogy a mostani premiert több amerikai filmszínházban is szokatlan biztonsági intézkedés kísérje.
Büntetett előélet
Pedig csak kevésen múlt, hogy Joker nem tűnt el rögtön a süllyesztőben, hanem Batman örök időkre szóló, ádáz ellenségévé, egyfajta negatív lenyomatává vált. Batman 1939-ben jelent meg a Detective Comics 27. képregényfüzetében, Joker pedig egy évre rá, az első Batman-füzetben. Az eredeti történet végén késsel rátámad Batmanre, de véletlenül magát sebzi halálra.
A szerkesztő, Whitney Ellsworth azonban úgy vélte, a karakterben sokkal több a lehetőség, ezért rajzoltatott az alkotókkal – a Batman figuráját kitaláló Bob Kane-nel, munkatársával, Jerry Robinsonnal, valamint a szövegíró Bill Fingerrel – még pár kockát, amelyekből kiderült: Joker életben maradt. És így csaknem nyolc évtizede Batman ellenfele, a Bűn Bohóc Hercege (Clown Prince of Crime), a szuperhősfilmek olyan meghatározó szereplője, aki nem rendelkezik szupererővel, ám végletesen gonosz.