A kormány az operatív törzsre tolja a felelősséget, miközben keveset tesztelünk
Népnevelésre használja a reflektorfényt a magyar kormány nevében kommunikáló operatív törzs. A hatóságok abban bíztak, hogy az ország elkerüli a legrosszabbat, pláne ha nem végeznek elég tesztet, ami az ellenkezőjét bizonyítaná. Most azonban jöhetnek a komolyabb döntések.
A sarki zöldséges minden vevő után fertőtlenítővel dörzsöli át a kezét, az edzőteremben egy nő saját súlyzóval érkezik aerobikra, a patikában kisegítő eladó pedig a felmondást fontolgatja a sok tüsszögő ügyféltől való félelmében. A pár hete még távolinak tűnő új koronavírus meglepő és csak részben racionális életmódváltásra veszi rá a magyarokat.
Sokat javítana a helyzeten, ha a kormány és az állami szervek határozottan lépnének fel, valamint megnyugtató hangon kompetens válaszokat adnának a felmerülő kérdésekre, ám rég nem látott ügyetlenséget tapasztal, aki a hivatalos tájékoztatást meghallgatja.
Koltai Róbert illetékes elvtársa hallatszik ki az operatív törzs megnyilatkozásaiból. „Van más dolgunk is mindkettőnknek, mint hogy ez a tájékoztató elhúzódjon” – oktatta ki kedden Lakatos Tibor ezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője az egyik újságírót, aki a média által feltárt információkra szeretett volna megerősítést kapni.
Kérdés közben kapták ki az újságíró kezéből a mikrofont a koronavírus-sajtótájékoztatón
Az RTL Klub munkatársának túl sok kérdése volt az operatív törzs tagjaihoz kedden. A sajtótájékoztatón fejenként csak kettőt lehet feltenni.
Müller Cecília országos tiszti főorvos viszont megörült egy, a HVG által feltett kérdésnek, mondván: annak segítségével betekintést engedhet „a járványügyi szakma csínja-bínjába”. Csakhogy ennek egyedül ő örült, az újságírót jobban érdekelnék a tények, mint a Bevezetés a járványmegelőzés történetébe című kiselőadás. Lakatos és Müller kényszerpályán mozog. Rájuk lett kiszignálva a részletekbe menő tájékoztatás, de a döntéseket nem ők hozzák.