Kettészakadt az ország, de a nagyobb része még mindig a legszegényebbek között
Nyugat-Magyarország egyes részei már felzárkóztak a szegényebb nyugat-európai régiókhoz, az ország kétharmada viszont még az uniós átlagtól is messze elmarad.
Magyarország kétharmada az Európai Unió legszegényebb térségei közé tartozik – derül ki az Eurostat nemrég közzétett adataiból. A közösség több mint kétszáz régiója között összesen 21 olyan akad, ahol az egy főre jutó GDP az uniós átlagnak még a felét sem éri el. A sereghajtók listáján két volt tengerentúli francia gyarmat mellett Bulgária 5, Görögország és Magyarország 4-4, Lengyelország és Románia 3-3 országrésszel képviselteti magát. Gazdasági teljesítményét tekintve szinte a komplett Kelet-Magyarország, valamint a Dél-Dunántúl is az EU perifériájához tartozik.
Az egészen pontosan 281 európai régiót tartalmazó listán (melyen még az éppen távozó Egyesült Királyság 40 térsége is megtalálható, hisz a dokumentum a 2017-es adatokra épül) a hazai mezőnyből a Debrecen központú Észak-Alföld szerepel a legrosszabbul. A legszegényebb hazai régió hátulról a 7–8. helyen végzett, egy dél-bulgáriai körzettel holtversenyben. A Szolnok és Nyíregyháza között fekvő körzet relatíve nem sokat fejlődött az utóbbi időben, így ma már rosszabbul áll, mint a korábban utána következő, Miskolc központú Észak-Magyarország.
Tavaly óta nem javult a helyzet:
Uniós rivalizálás: Magyarország kétharmada a legszegényebb térségek között
Egyre masszívabban a sereghajtók közé tartozik gazdasági fejlettsége alapján Magyarország nagyobbik fele az EU 28 államának 281 rég ió ja között.