Újra a világsajtóban a magyar médiahelyzet, most a Klubrádió miatt
A legnagyobb nemzetközi lapok szinte kivétel nélkül beszámoltak a rádió frekvenciájának ügyéről. Arról írnak, hogy a mostani döntés beleilleszkedik az Orbán-kormány eddigi lépéseinek sorába, amit a kritikus sajtó ellen tett.
Aggodalmát fejezte ki az Európa Tanács emberi jogi biztosa, amiért a médiahatóság nem újítja meg a Klubrádió frekvenciaengedélyét. Dunja Mijatovic azt üzente, hogy a média sokszínűségét fenn kell tartani a demokráciákban.
Az AP hozzáteszi, hogy a Klubrádió azóta a kormány célkeresztjében van, amióta az 10 éve visszatért a hatalomba. Az adónak több jogi csatát is meg kellett vívnia, míg végre megkapta a februárban lejáró licencet. De éppen a sajtószabadság állapota, az állami hirdetések célirányos elhelyezése, valamint a KESMA létrehozása nagyban magyarázza, hogy az EU jogállami eljárást indított az Orbán-kormány ellen.
Klubrádió vs. Médiahatóság: egy háború újraindul
A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság szerint hat ponton sértette meg a médiatörvényt a Klubrádió, ezért utasították el a frekvenciahasználat meghosszabbítására benyújtott pályázatukat. A rádió többségi tulajdonosa, Arató András szerint szimpla politikai döntés született, és azt ígérte, perelnek. A Klubrádió évekkel ezelőtt már hosszan pereskedett az NMHH-val, az ügy egy része még nem is zárult le.
Arra is kitér a jelentés, hogy a Médiatanács, mint annyi más állami felügyeleti szerv, kizárólag a hatalom által kinevezett emberekből áll és az eltelt évek során egy sor vitatott döntést hozott. Ugyanakkor nem tett eleget annak a kötelezettségének, hogy vigyázzon a sajtó sokszínűségére, illetve arra, hogy a médiapiac nyitott és tisztességes legyen.