Nem sokon múlt, hogy kézfertőtlenítő gélt tudunk használni a mostani járványban

4 perc

2020.10.01. 13:00

Nem is hinnénk, mennyire friss találmány ez. Kidolgozója, a „svájci Semmelweis“ nem gazdagodott meg belőle, inkább közkinccsé tette receptjét.

A koronavírus-járvány elleni kevés fegyver közül egyelőre az egyik leghatékonyabb az alkoholos kézfertőtlenítő gél. Bármilyen egyszerű készítmény is, két évtizede sincs, hogy a mai, kényelmes és olcsó formájában megjelent.

Szakmai körökön kívül kevesen ismerik Didier Pittet svájci infektológus nevét. Pedig nem nagy túlzás, hogy a svájci Semmelweisként emlegetik. Ő maga is büszkén vállalja, hogy az anyák világhírű megmentőjének nyomdokaiba lépett. Érdemeinek számos elismerése mellett ezért az angol királynő is lovaggá ütötte.

Didier Pittet Semmelweisről beszél:

A történet úgy kezdődött, hogy a nozokomiális (magyarul a kórházban beszerezhető) fertőzések szakértőjeként az 1990-es években a genfi egyetemi klinikán, a fertőzések megelőzésének felelőseként nem hagyta őt nyugodni az a sajnos nem meglepő felismerés, hogy az orvosok és ápolók nem mosnak kezet az elvárható rendszerességgel.

Kórházi kézmosás /// Nem lehet állandóan
Túry Gergely

Két éven át tartó aprólékos megfigyeléssel rájött, hogy erről nem az egészségügyi dolgozók tehetnek. Az intenzív osztályon egy ápolónőnek például, ha szabályszerűen járna el, óránként 22-szer kellene gondosan kezet mosnia – állapította meg az alapos infektológus. Maga is belátta, hogy ez lehetetlen, ráadásul tönkre is tenné a kezeket.

Pittet (és a kórházi betegek) nagy szerencséjére az orvos kutatótársra talált a klinika gyógyszertárát vezető brit William Griffith, az alkoholos oldatok szakértője személyében. És munkájuk eredményeképpen néhány év múlva felére csökkent a klinikán a nozokomiális fertőzések száma.

Didier Pittet TEDx-előadása: