Eladó lett a weimari köztársaság 1922-ben lelőtt külügyminiszterének villája
Egy Hohenzollern királyné számára épült, majd egy tragikus sorsú német politikus pihenőhelye volt, de most pénzhiány miatt új tulajdonost keres a Rathenau-múzeum, amelyben Németország egyik legsokoldalúbb és legellentmondásosabb személyiségének, Walter Rathenaunak az emlékét ápolták eddig.
Bad Freienwalde kisváros Berlintől északkeletre, az Odera egykori lápvidékén, amiből sok hasonló van Brandenburg tartományban, s ahová csak amolyan „na, itt még nem jártunk” alapon téved el a látogató. Hétszáz éves múlt, vörös, égetett téglás, késő gótikus templom, tágas piactér, városháza, főutca. Túl sok látnivaló nincs, bár a 12 ezer lakos ezt másképp értékeli.
Van viszont ott egy épület, amely a sorsában hordozza a német történelmet.
A tízhektáros parkkal körülvett kastély II. Frigyes Vilmos porosz király halála után a felesége, Friderika Lujza számára épült, s a XIX. században, kisebb-nagyobb megszakításokkal, a Hohenzollernek rendelkezésére állt.
A múlt század elején, amikor az arisztokrácia helyét az új típusú elit kezdte elfoglalni, megvette a birtokot Walther Rathenau gyáriparos, aki egyebek között az AEG elektrotechnikai nagyvállalat – amelyet apja alapított, ő pedig később felügyelőbizottsági elnöke volt – révén közismert szereplője volt a birodalom gazdasági életének. S bár csak 13 évig volt tulajdonos, mégis az ő nevével jelzett korszak teszi nevezetessé az épületet.
Rathenau a múlt századforduló, majd az első világháború és az azt követő Németország egyik legsokoldalúbb, legellentmondásosabb és legtragikusabb sorsú embere volt. S a kastély most az ő emlékét őrzi.