Miért tart ilyen sokáig a koronavírus elleni gyógyszer kifejlesztése?

5 perc

2020.04.21. 13:00

Járványügyi vészhelyzetben sem lehet lazítani a gyógyszerbiztonságot szolgáló szabályokon. De van azért gyorsítósáv – biztat Barótfi Szabolcs, az MSD innovatív gyógyszeripari vállalat magyarországi klinikai kutatási igazgatója. Tízezer kutatói ötletből lesz egy gyógyszer.

HVG: Az elmúlt évtizedben sok kritika érte a gyógyszergyárakat, hogy csak a profitra hajtanak, sőt maguk találnak ki korábban nem is létezett betegségeket, hogy méregdrága készítményeiket értékesíthessék. Most viszont messiásként tekintünk rájuk, mielőbb hatásos, koronavírus elleni orvosságot és védőoltást várunk tőlük. Mennyi időbe telik, amíg egy új gyógyszer a patikákba kerülhet?

Barótfi Szabolcs: Amíg egy kutatói ötletből felírható gyógyszer lesz, 10–15 évre is szükség lehet. Nem volt ez mindig így, a múlt század közepéig sokkal lazábbak voltak a forgalomba hozatal feltételei. A máig emlékezetes Contergan-ügy – a vény nélkül kapható altató, nyugtató szörnyű mellékhatásokat produkált – 1961-es kirobbanása alapjaiban írta át, szigorította meg a szabályokat. Azóta új gyógyszereket csak kontrollált klinikai vizsgálatokat követően lehet forgalomba hozni, bizonyítani kell a készítmény hatásosságát és relatív ártalmatlanságát. Vagyis azt is, hogy az esetleges mellékhatásai nem jelentenek túlzott kockázatot. Egyebek mellett az engedélyezéshez szükséges feltételek teljesítése hozta magával a költségrobbanást is. Iparági adatok szerint átlagosan 2,6 milliárd dollárba kerül egy új, forgalomba hozható gyógyszer kifejlesztése. Fél évszázada negyedennyi volt az átlag.

Gyógyszerek előállítását gyorsító eszközöket fejlesztenek Szegeden

Nemzetközi hírű magyar biotechnológiai vállalat is van a befektetők közt.

HVG: Érthető, hogy meg kell felelni a gyógyszerhatósági előírásoknak, de nem lehetne ezt gyorsabban tenni?