Van olyan magyar kisbefektető, akinek nyereséget hozott a járvány
A részvényárak mozgásán sokat lehetett keresni – és bukni – az elmúlt hetekben, ám a magyar amatőrök óvatosak lettek. A járvány okozta pánik után a tőzsdézés megszállottjai újra beszámolhatnak sikereikről is az internetes fórumokon, a kudarcaik feldolgozásában viszont továbbra is egyedül maradnak.
A 2008-as világválság nyomában járó részvényárzuhanás tehetősnek nem mondható társadalmi csoportok körében is népszerűvé tette a tőzsdézést. Bár a koronavírus okozta első sokk elillanni látszik a magyar tőzsdéről, a szakzsargonban „remegő kezűeknek”, „kisbüfiknek” nevezett amatőrök rohama eddig elmaradt a pesti parketten. És nemcsak azért, mert csökkentek a jövedelmek, kiszámíthatatlanabbá vált a jövő, de azért is, mert sok, korábban tőzsdézni próbáló kisbefektető egyszer már megégette magát. Miután korábban a lehetőségeikhez mérten túlzottan sok pénzt áldoztak részvényvásárlásra, részleges vagy teljes tőzsdei absztinenciát fogadtak.
Az időközben felnőtt fiatal generáció tagjai pedig mintha eleve óvatosabbak lennének elődeiknél
– derül ki a különböző internetes fórumokon zajló beszélgetésekből, érintettek szóbeli elmondásából.
Azoknak viszont, akik időben kapcsoltak, most sem kellett csalódniuk. Szinte nincs olyan részvény, amelyiken március eleje óta ne lehetett volna akár a szuperállampapíron elérhető kamatokat jócskán meghaladó nyereségre szert tenni. Előfordult, hogy az OTP papírjai egy nap leforgása alatt megtermelték tulajdonosaiknak azt a nyereséget, amit az állami MÁP Plusz 5 éves „hűségidő” után ígér.