A Kindle születése – Jeff Bezos életútja, 5. rész

9 perc

2021.03.08. 17:00

Minden idők egyik legnagyobb vállalkozása, az Amazon alapítója, a világ egyik leggazdagabb embere, ellentmondásos figura, újító, jótékony dollárszázmilliárdos, közben pedig keménykezű, szinte diktatórikus vezető, aki nemcsak a gazdaságot, a technológiát, hanem az életmódot és a kultúrát, egyebek közt az olvasási szokásokat is megváltoztatta. A HVG Könyvek által gondozott Minden eladó Jeff Bezos életét kíséri végig, melyet a következő hetekben több epizódban mutatunk be.

Brad Stone: Minden eladó

Jeff Bezos Jeffrey Preston Jorgensen néven 1964-ben született az új-mexikói Albuquerque-ben. Ikonikus újító, cégalapító, médiavállalkozó, tech-guru, 2018-ban "a modern történelem leggazdagabb emberének" nevezték. 1986-ban diplomázott a Princeton Egyetemen, a 80-as évek közepétől a 90-es évek elejéig Wall Street-i cégeknél dolgozott, az Amazont 1994-ben alapította meg. A 2000-es évektől a repüléstechnikában és az űrkutatásban is érdekelt. A The Washington Post tulajdonosa. A HVG Könyvek által gondozott Minden eladó szerzője Brad Stone a New York Times újságírója, több sikerkönyvet jegyez.

A könyv sorozatunkban megjelent szemelvényeit itt olvashatja.

  • A rakétakönyv

Az internet őskorában, 1997 körül Martin Eberhard vállalkozó Palo Alto egyik kávézójában ücsörgött barátjával, Marc Tarpenninggel. Kortyolgatták a tejeskávéjukat, és a mobilinformatika előtt álló kétségkívül fényes jövőről elmélkedtek. A palmtopot, a korszakalkotó digitális személyi titkárt éppen akkor mutatták be, és a mobiltelefon rohamtempóban alakult karcsú kis eszközzé, amelyet könnyedén be lehetett csúsztatni a kabát vagy zakó zsebébe. Eberhard és Tarpenning egy lemezmeghajtókat gyártó cégnél dolgozott, és éppen a DiskCon konferenciáról tértek vissza. Más szóval halálra unták magukat, és valami érdekesebbet szerettek volna csinálni. Történetesen mindketten megszállott könyvfalók voltak.

Aznap kávézás közben a két jó barát azon elmélkedett, hogy talán egyszer majd lehetővé válik egy digitális könyvek olvasására alkalmas számítógép megalkotása. Évek óta visszatérő téma volt ez a közbeszédben, amióta az 1970-es években az Illinois állambeli Champaignben elindították a Gutenberg Projekt nonprofit vállalkozást azzal a céllal, hogy a világ összes könyvét digitalizálják, és a személyi számítógépeken elérhetővé tegyék. Eberhard és Tarpenning máshogy gondolkodott. Ők egy mobil eszközt szerettek volna, hogy az emberek egész könyvtárnyi e-könyvet tudjanak magukkal vinni az erre szolgáló elektronikus olvasókon. Azon a tavaszon elindították a NuvoMediát, és kifejlesztették a világ egyik első hordozható e-könyv-olvasóját, amelyet Rocket e-Booknak vagy Rocketbooknak neveztek el.

Martin Eberhard /// E-könyvmolyok
Wikipedia

Eberhard még az 1980-as években alapított egy informatikai hálózatokkal foglalkozó céget, és jó néhányszor megfordult szilícium-völgyi körökben is. (Később ő is alapítója volt az elektromos autókat gyártó Teslának.) Így aztán tudta, hogy kitömött zsebű befektetőkre és befolyásos szövetségesekre lesz szüksége, hogy a könyvkiadás bonyolult és kivételezett világában egyengessék az útját. Eberhard úgy gondolta, éppen Jeff Bezosra és az Amazon. com-ra van szüksége.