Tudta, ha helikopterrel megy tárgyalni, beveszik a dumáját – Magyar svindlerek, 8. rész

8 perc

2021.04.29. 17:00

Megvette a Malévtól a volt amerikai nagykövet repülőgépét, helikopterrel villogott. A Nicolaus Peitlerként bemutatkozó nemzetközi szélhámos az a Peitler Miklós volt, aki már a hetvenes években félmillió forintot csalt ki gyanútlan emberekből. Rábeszélőképessége elképesztő volt, joggal nevezhető minden idők egyik legnagyobb magyar szélhámosának, kihagyhatatlan svindlertörténeti cikksorozatunkból.

Lakat alatt a szélhámos – ezzel a címmel jelent meg 1975 őszén a Magyar Hírlapban egy cikk az akkor 24 éves budapesti Peitler Miklósról. A gépésztechnikus végzettségű fiatal – ahogy a cikk fogalmazott –

“csalt, lopott, hol primitív, hol meglehetősen rafinált módon”.

Bár nem volt kisipari engedélye, autók javítását vállalta, a munkáért kifizetett előleget pedig zsebre tette anélkül, hogy bármilyen munkát elvégzett volna. De akit így várt át, az még szerencsésnek is mondhatta magát. Másokat úgy csapott be, hogy felvette az előleget, de még a javításra neki átadott kocsit is eladta, sőt, újabb előleget vett fel, és azt sem fizette vissza.

Peitler Miklós 'debütálása' a sajtóban, a Magyar Hírlap 1975. október 4-i számában /// Belehúzott
Arcanum

Peitler a saját autóival is trükközött. Két szakadt, már-már roncs Fiat márkájú kocsiját nem tudta volna eladni, ezért lopott két ugyanolyan típusú Fiatot. A lopott kocsikról hegesztőpisztollyal eltávolította az azonosítószámot, a rendszámokat kicserélte, és úgy adta el. A károsultak a rendőrséghez fordultak, ekkor derült ki, hogy a nagy lábon élő fiatal rengeteg embert átvert, a kár meghaladta a félmillió forintot. Ez horribilis összegnek számított a hetvenes évek derekán, amikor a bruttó átlagkereset alig több mint 3000 forint volt.

Alvilági történetek

Svindlerek, szélhámosok, balhék. A hvg360 új sorozatában Dezső András a múlt század és a jelenkor magyar alvilágában merül el. Meghökkentő és tanulságos mesék az élet sötét oldaláról.

Peitlert a csalások miatt négy év börtönre ítélték. Úgy tűnt, hogy a megnyerő modorú, jó kommunikáló és határozott fellépésű fiatal bűnözői karrierje ezzel véget ért. De nem így történt. Ellenkezőleg: Peitler szintet lépett, és szabadulása után a korábbinál is nagyobb volumenű csalásokra adta a fejét.

A szocializmusban nem lehetett úgy szabadon vállalkozni, mint napjainkban, az első kft.-k is csak a nyolcvanas évek végén alakultak. De azért nem tűnt el teljesen a magánszféra, a kisiparosok, maszekok például szövetkezetekbe tömörülhettek, ezek hasonlítottak leginkább a mai értelemben vett gazdasági társaságokra.