"Radikális gondolkodó és kritikus hazafi", "példa és remény" – Főhajtás Kornai János előtt Farkasréten

12 perc

2021.11.05. 11:40

„Állva búcsúzunk, így adva végső tiszteletet korunk egyik legkiemelkedőbb magyar közgazdászának, az akadémikusnak, a kutatónak, az egyetemi embernek” – méltatta a professzort Takáts Előd, a Corvinus egyetem rektora.

Esőisten, ha ugyan létezik, könyörületes volt: a szörnyűséges csütörtök reggeli nagyjelenetek után délutánra visszafogta magát, még azt is elnézte, hogy felhőin át felsejlik némi napsütés. Így aztán nem a Farkasréti temető Makovecz Imréről elnevezett ravatalozójában zsúfolódott össze az a legalább százfős közönség, amely tiszteletét tette a Széchenyi-díjas akadémikus, Kornai János búcsúztatóján, hanem inkább előtte szellőzködött. Történetesen november 4-én, aminek akár jelképes értelmet is lehet tulajdonítani: 1956-ban ezen a napon vonultak be a szovjet csapatok, lezárva, leverve a Nagy Imre miniszterelnök politikai szerepléséhez fűződő reformkorszakot. Néhány nappal korábban Kornai még Nagy Imre gazdaságpolitikai programján agyalt, mint később beismerte, nem sok sikerrel. El is ment a kedve a tanácsadó szereptől egy életre.

Búcsúztatás annak a napnak az évfordulóján, amikor a búcsúztatott egy korszaknak kényszerű búcsút mondott, felvillan ebben valami a történelem csalfa trükkjeiből.

Mindenki itt van? – tűnődtek az egybegyűltek. A beavatottak sorolták, hogy a barátok, tanítványok, tisztelők közül ki maradt távol betegség, ki brüsszeli út miatt, és tettek néhány megjegyzést, hogy megint csak a buborék… senki a kormány részéről. Senki a jegybanktól, holott Kornai a mai monetáris tanács elődje, a jegybanktanács tagja volt. Azaz mégis: Szapáry György köszön oda néhány ismerősnek. A Nemzetközi Valutaalapban betöltött tisztségét magyar karrierre váltó bankár 2001-ben lett a Magyar Nemzeti bank alelnöke, egyúttal tagja a tisztes testületnek, és néhány hónapig együtt ülésezett Kornaival. Egészen addig, amíg az első Orbán-kormány idején el nem fogadták az új jegybanktörvényt. Kornai ekkor lemondott, amit ezzel indokolt: „Az új feltételek nem egyeztethetőek össze kutatói és tanári élethivatásommal és értékrendemmel, nem teremtik meg a gyakorlat és a tudomány kooperációjának azokat a formáit, amelyekben meg tudtam találni a magam helyét.”

Mások pedig lopva Hernádi Zsoltra mutatnak. A Mol elnök-vezérigazgatója 2019 óta a Corvinust működtető vagyonkezelői alapítvány elnöke, ebben a minőségben a Kornai-buborékban aligha számíthat szeretetet sugárzó szempillantásokra. „Ő is Kornai-tanítvány” – mentegeti Hernádit néhány bennfentes.