Lehetett-e újabb pilóta-öngyilkosság az Air India júniusi tragédiája?
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
Az Afganisztánból kimenekített afgánok egy részét valószínűleg a magyar állami szervek szívják majd fel, a különlegesebb nyelvek ismerőire leginkább a biztonsági szférában van szükség.
„Volt nemzet, amelynek gépén egy felszivárgó személy már bombát szerelt a vécében, de ez nem a magyar kontingenssel fordult elő” – Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka ejtette el ezt a mondatot azon a sajtótájékoztatón, amin arról beszélt, hogyan mentettek ki Afganisztánból 540 magyar, amerikai, osztrák és afgán állampolgárt, akik a tálibok által megszállt ázsiai országban rekedtek.
Ruszin-Szendi „bombás” megjegyzését felkapta a sajtó, ám a kíváncsiskodó újságírók hoppon maradtak: a NATO hivatalosan azt kommunikálta, hogy nem tud ilyen esetről, a magyarok pedig nem szolgáltak további részletekkel. Pedig ha valóban történt ilyen incidens, akkor az már csak azért is figyelemre méltó, mert
a NATO-szövetséges államok, köztük Magyarország is, a helyiek közül azok mielőbbi evakuálására törekedett, akik az elmúlt húsz évben a szövetséges katonai erőknek dolgoztak segítőként, sokuk például tolmácsként.
Ennek ellenére persze nem kizárt, hogy szélsőségesek kihasználták a kabuli repülőtéren kialakult kaotikus állapotokat. Amerikai sajtójelentések szerint a több ezer kimenekített afgán közül eddig száz esetben merült fel, hogy az illetőnek valamilyen kapcsolata lehet terroristákkal, ezért az érintetteket további biztonsági átvilágításnak vetik alá, túl azon a szűrőn, amin amúgy is át kell esniük ahhoz, hogy a letelepedésekhez szükséges speciális vízumot megkapják.
Mindenesetre a legtöbb embert kimenekítő Egyesült Államokból hivatalosan egyetlen esetben sem jelentettek olyan incidenst, amilyenről Ruszin-Szendi beszámolt, az amerikai evakuálási akciók során fennakadt gyanús személyeket egytől egyig a gyors biztonsági átvilágítás során szűrték ki – volt közöttük, aki egyszerűen csak a kinézete miatt lett gyanús.
A magyarok által kimenekített 540 ember közül csak 96-an afgán állampolgárok.
Nemcsak a gépeket kell karbantartani, hanem a pilóták lelkét is.
A háború mellett harc folyik az élelmiszerért, és repedezik a klánok és a Hamász hallgatólagos paktuma.
Vihart kavart a Kneecap fellépése a Sziget Fesztiválon, a kormány után több mint 150 művész is azt követelte, hogy mondják le a koncertet.
Az influenszernek bíróság elé kellett állnia, de hozzászólása még a bírót is megnevettette.