Modellváltás, avagy az év, amikor a NER bebetonozta magát a felsőoktatásba

Távlatos hatalmi pozícióit erősítette azzal az Orbán-rendszer, hogy magánkézbe, a maga kezébe szervezte ki a magyar felsőoktatást. Az egyetemeket felügyelő alapítványok komoly vagyont is kaptak az államtól.

  • HVG HVG
Modellváltás, avagy az év, amikor a NER bebetonozta magát a felsőoktatásba

Idén minden eddiginél nagyobb változást idézett elő a felsőoktatásban a kormány azzal, hogy magánosította szinte a teljes szektort.

Immár tizenkilenc, korábban állami egyetem tartozik magánalapítványhoz, s szeptemberben a hallgatók hetven százaléka, összesen mintegy 180 ezer fiatal már ebben az új rendszerben kezdhette meg a tanulmányait. Az alapítói jogok teljes körének gyakorlására ezentúl az alapítványi kuratóriumok jogosultak.

A több pénz ára az autonómia felszámolása - így zajlik az egyetemi modellváltás

Sorban írják alá az egyetemeket fenntartó alapítványok vezetői a kormánnyal kötött, a következő parlamenti cikluson is túlnyúló finanszírozási megállapodásokat, és nem épp úgy, ahogy szerették volna.

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.