Nemzetközi lapszemle: Orbán elszigetelődött, a magyar választás új válságot hozhat az EU-ban
A hétvégi választás esélyeit latolgatják a világlapokban, hogy a magyarok megkockáztatják-e a politikai irányváltást. Külföldön inkább Orbán Viktort tartják esélyesnek, és figyelmeztetnek arra, milyen kockázatokat jelent ez Magyarországnak és Európának.
Financial Times
Orbán Viktor odahaza a választók véleményével szembesül, külföldön viszont az elszigeteltséggel. Az ukrán válság kapcsán elfoglalt kétértelmű állásfoglalás miatt gyengült Orbán pozíciója, még akkor is, ha nyer két nap múlva. Mesteri szintre fejlesztette, hogy védje illiberális értékeit a nyugati politika fő áramlatával szemben. De miközben hatalmon próbál maradni, immár inkább a gyengeségét tükrözi, hogy magányosan dacol a világgal – írja a brit lap helyzetismertetője.
Odahaza sok polgárt eddigi álláspontja feladására késztetett, hogy a politikus ennyire közel áll Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz. Bár ettől még ő a favorit. A nemzetközi színtéren viszont egyre jobban magára marad. Egy európai diplomata szerint a háború pont úgy megváltoztatott mindent, mint a Berlini fal leomlása, vagy a szeptember 11-i támadás. Orbán mozgástere szűkült, korszakhatárhoz érkeztünk. Hosszú időre kihat, hogy miként dönt ebben a helyzetben.
Az invázió folytán sokkal kevésbé tartható a Moszkvával szembeni barátságos hang, illetve a Nyugattal szembeni dac. A harcok éket vertek Magyarország és Lengyelország közé. Szakértők azt várják, hogy Brüsszel a jogállami vitában másként kezeli Varsót, mint Budapestet, mert a lengyelek a válság miatt közeledtek az unióhoz. Pawel Musialek, a Jagiellonski Klubtól egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy a Bizottság próbálja visszacsábítani a nyájba Varsót, hiszen az sokkal fontosabb.
Viszont ha Orbán tovább makacskodik, akkor jócskán leértékelődhet a lengyel politika számára. Ám e pillanatban a nyugati egység mindent felülír. Hegedűs Dániel a German Marshall Fundtól azt mondja, jelenleg senki nem fog nekitámadni Orbánnak, amikor ekkora a zsarolási potenciálja. És lehet, hogy mindaddig elnézik neki az egyéb tetteit, amíg nem fordul szembe a többiekkel Oroszország miatt. De pont ez a stratégiája: hozza a kötelező minimumot.
Pulai András a Publicus Intézettől viszont azt mondja: vége annak, hogy a miniszterelnök egy fenékkel akar két lovat megülni, tehát, hogy fenntartja a stratégiai viszonyt Putyinnal, ugyanakkor bezsebeli az EU-tagság előnyeit.
Deutsche Welle
Orbánról mondanak véleményt a magyarok vasárnap, de a politikusra 12 éve most először leselkedik a veszély, hogy kikap. A szavazás tétje az is, hogy van-e továbbra is helye az EU-ban az illiberális modellnek. Európában azonban már nemigen akad olyan, aki komolyan veszi a miniszterelnököt. Külpolitikai jelentőségét jóformán csak az adja, hogy adott esetben vétózhat. Amióta kénytelen volt elhagyni a Néppártot és hasztalan próbál új politikai családot találni magának, cikkcakkjaival és Putyin-barátságával elszigetelte magát.