A sorozatos "átkosok" miatt idehaza nem lehetett építész a világhírű Breuer Marcell
A 20. század egyik legjelentősebb építésze Pécsett született 120 évvel ezelőtt, 1902. május 21-én. A korszak legnagyobb hatású iparművészeti és építészeti műhelyének, szellemi központjának, a Bauhausnak volt ő az egyik legeredetibb, legnagyobb hatású mestere, Walter Gropius legkedvesebb tanítványa. A világ sok-sok országában állnak a művei, családi házak és monumentális épületek, mint például a fenti képen látható párizsi Unesco-palota. Magyarországon egyetlen Breuer-épület sincs.
Kispolgári környezetben, zsidó családban nőtt fel. Amerikát megjárt fogász apja közepes színvonalon tartotta el a családját. Nyitott szellemű, művelt édesanyja gondoskodott a gyerekek neveltetéséről. Igyekezett minél sokoldalúbb ismeretekkel felvértezni őket, tágítani világlátásukat. Már az apját is érdekelte az iparművészet. angol nyelvű iparművészeti folyóiratot járatott, amelyet a második neve után Lajkónak szólított fia is buzgón forgatott.
Breuer monográfusa, Rév Ilona szerint „az alapelv, amit magával hozott a szülői házból: az ember járja a maga útját anélkül, hogy másokét keresztezné”. (Beszélő, 2002/5.)
A Pécsi Állami Főreálgimnázium iskolai értesítője szerint osztálytársainak közel fele az izraelita felekezethez tartozott. Színjeles, évente jutalmazott mintadiák vol. Gyerekkorában festőnek készült, ifjúsága éveiben is foglalkozott festészettel.
1920-ban sok oka volt arra egy jelesen érett, becsvágyó, szabad szellemű, zsidó ifjúnak, hogy külföldre menjen tanulni. 1920 nyarán már tárgyalták és hamarosan elfogadták a zsidók egyetemi felvételét korátozó numerus clausus törvényt, az országban dúlt a fehérterror, a szülővárosa pedig szerb megszállás alatt állt.
Breuer elnyerte a bécsi Képzőművészeti Akadémia ösztöndíját szobrász tanszakon. Ez konzervatív, „akadémikus” Akadémia volt, az ifjúnak hat hét alatt eleget lett belőle, s örömmel követte Forbáth Alfrédot, Gropius munkatársát, amikor elhívta őt Weimarba, az egy évvel azelőtt alapított Bauhaus szabadiskolába.
100 éves a Bauhaus, és most a sötét oldalát is megismerhetjük
Bár csak 14 évig működött, a Bauhaus hatása olyan erős volt, hogy világszerte számos követője akadt. Századik évfordulójáról szülőhelyén, Weimarban új múzeummal emlékeznek meg.