A NER lényege, hogy egy tanártüntetés is rendszerellenesnek hasson

10 perc

2022.10.24. 04:30

A tanár-diák tüntetés egy középosztálybeli sztori, és ha nincsenek erős szereplők a civil életben, akik össze tudják hangolni sérelmeiket a rendszer más áldozataiéval, az is marad – véli Gerő Márton szociológus, az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója, az ELTE Társadalomtudományi Karának oktatója, aki a társadalmi mozgalmakkal és a civil társadalommal foglalkozik. Szerinte unikum, hogy a tanárok, a diákok és a szülők együtt és aktívan lépnek fel, de a megmozdulások alapvetően a városi iskolák köré szerveződnek, és kérdés, elérik-e a sztrájk mellett kitartó kritikus tömeget, amely jelentősen megakaszthatja a hétköznapi élet menetét.

hvg360: Az elmúlt 12 évben szinte minden társadalmi megmozduláshullám kudarcot vallott Magyarországon, a hatalom nem reagált rá. Miben különböznek a mostani tanár-diák tüntetések? Mi adhat reményt a résztvevőknek?

Gerő Márton: Az egyik, hogy a sztrájkig így vagy úgy, de eljutottak a pedagógusok. Bár 2016-ban a megmozdulások mérete hasonló volt, ha nem is általános, de tényleges munkabeszüntetést csak most sikerült elérni.

A másik újdonság, hogy az oktatás három csoportja, a pedagógusok, a diákok és a szülők együtt mozdulnak meg. A 2010-es évek elején, amikor a Hallgatói Hálózat megjelent, akkor a pedagógusok elegánsan a háttérbe álltak, a szülők pedig nem voltak sehol. Most mindenki aktív, és koordinálják is az akcióikat.

"Összefogunk, nem félünk, folytatjuk!" - videókon az október 23-i budapesti tiltakozás

A hvg.hu munkatársai végig követték a tanárok jogaiért és az oktatás lezüllesztése ellen tüntető több tízezer ember vonulását, illetve a Műegyetemnél lezajlott rendezvényt. Ha lemaradt volna az eseményekről, vagy csak szeretné visszanézni az október 23-án délután történteket, itt megteheti.

hvg360: Az viszont ismerős, hogy az akciók alapvetően Budapestre és a vidéki nagyvárosokra korlátozódnak, a legnagyobb tüntetés is pár tízezres volt. Túl vagyunk a csúcson, ahonnan már nem tudnak több embert megmozdítani a tüntetések?