Bloomberg-elemzés: Leginkább Magyarországon jelentkezik a feltörekvő piacok dilemmája

2 perc

2022.12.05. 13:00

A magyar kormány intő példával szolgált, elsőként kanalazta ki a keserű levest. Előbb kénytelen volt rátérni az igen kemény kamatszigorításra, ám szeptemberben közölte: eddig és ne tovább. Csakhogy napokon belül vissza kellett térnie az erőteljes emeléshez, mert rászorította az infláció, írja a hírügynökség.

A magyar példa tanúsítja, milyen kutyaszorítóban kerültek a feltörekvő országok: a gyorsuló inflációt nehéz megfékezni, amikor lassul a gazdaság és ilyen helyzetben könnyen hibát követhet el a politika – írja az amerikai hírügynökség. Vagyis ezek az államok a 22-es csapdájában kerültek: a fejlődési ütem megtorpanása folytán nem tarthatják fenn a szigorú pénzügyi feltételeket, az árak megugrása miatt ugyanakkor nem állhatnak le a kamatemeléssel.

Mindenütt ezzel a dilemmával küszködnek, Lengyelországtól Kolumbiáig, Indiától Dél-Koreáig. Egyensúlyoznak, hogy hol lőjék be a kamatszintet, ami még nem vágja hanyatt a gazdaságot, de visszafogja a felfelé tartó fogyasztói árakat. A válasz nem egyértelmű és nem is könnyű. Amíg az amerikai jegybank folyamatosan megy felfelé a kamatokkal, Kína pedig a Coviddal küszködik, a szegényebb nemzetek ki vannak szolgáltatva rajtuk kívül álló tényezők kényének-kedvének.