Nemzetközi lapszemle: A magyar kormányt is érintő Pegasus-botrány súlyosabb, mint a Watergate volt
Készül az izraeli kémszoftver EU-s alkalmazásáról szóló EP-jelentés. Jó-e a Nyugatnak, ha leáll a kínai gazdaság növekedése? A török elnök és az autokraták kézikönyve. Két markáns nyugati felfogás Kína felemelkedéséről. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Wall Street Journal
Putyin vissza akarja kényszeríteni Ukrajnát az egykori Szovjetunió keretei közé, merthogy a szovjetek annak idején ideológiai alapon ismét létrehozták az orosz birodalmat, és az elnök most ugyanezt a húzást igyekszik megismételni. Ez a véleménye David Satternek, aki a kommunizmus áldozatainak történetét feldolgozó washingtoni alapítvány, a Victims of Communism tudományos tanácsadója. (Az intézménynek jelentős anyagi támogatást nyújt a magyar kormány, Orbán Viktor pedig megkapta az intézet Truman-Reagan Szabadság Érmét – a szerk. megj.)
Mint írja, Oroszország ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna mesterséges nemzet, ám a megállapítás igazából a Szovjetunióra illik. Az egy akolba terelt nemzetek egyetlen közös vonása az volt, hogy osztották a kommunizmus hamis valóságát. És amikor összeomlott az ideológiai fundamentum, akkor újra szétvált a 15 történelmi nemzet, beleértve Oroszországot és Ukrajnát.
A Krím, majd Kelet-Ukrajna elfoglalása arra szolgált, hogy elterelje az oroszok figyelmét a majdani forradalomról. Putyin népszerűsége 82 százalékra ugrott, az orosz államon soviniszta eufória söpört végig. A mostani támadás hátterében pedig az állt, hogy Moszkva gyengének vélte az USA-t az afgán kivonulás után, illetve hogy az orosz elnök az újabb kalanddal próbálta megerősíteni megroggyant rendszerét.