Nemzetközi lapszemle: Putyinnak nem ajánlható béke, mert azt a Nyugat gyengeségének fogja tekinteni

8 perc

2023.01.12. 08:15

Az enyhe tél nagy lehetőség Európának az energiaválságban. Navalnijt nem tudták megtörni. Nyoma sincs a német kancellár által egy éve meghirdetett fordulatnak. A posztfasiszta Giorgia Meloni most a meggyőződéses európait alakítja. Bulgáriában újra urnák elé szólíthatják a szavazókat. Válogatás a világlapok írásaiból.

  • Die Welt

Oroszország minden látszat ellenére gazdaságilag nagy bajban van, senki se gondolja azt, hogy az emberek jól élnek. Így vélekedik az újságnak adott interjúban az egyik legtekintélyesebb orosz közgazdász, Szergej Gurijev. A szakember annak idején még Medvegyev elnök tanácsadójaként dolgozott, majd megírta Navalnij gazdasági programját. Ám jónak látta elmenekülni hazájából, miután nyíltan bírálta a Jukosz visszaállamosítását. Jelenleg a párizsi Sciences Pón tanít.

Azt mondja, a háborúnak csak úgy lehet véget vetni, ha beszüntetik a harcokat, leülnek tárgyalni a békéről, kivonják a megszálló csapatokat, Moszkva kártérítést fizet, a háborús bűnösöket pedig nemzetközi bíróság elé állítják. Világos persze, hogy Putyin minderre nem hajlandó. Viszont ha nem oldják fel a szankciókat, ami ez esetben kézenfekvő, akkor az orosz gazdaság soha többé nem lesz képes növekedni.

Még akkor is így van ez, ha a visszaesés szintje jelenleg csupán 3 százalék, és nem 10, ahogy jósolták. A viszonylagos erő mögött az húzódik meg, hogy csak nemrégiben lépett életbe az olajembargó, a feldolgozott olajtermékekre pedig csak a jövő hónaptól lesz érvényes a tilalom. Ugyanakkor az adatok csalókák, mert a GDP-ben benne van a hadiipar termelése is, és az megszépíti a képet.

De az életminőség hatalmasabb esett, a kiskereskedelem 10 százalékkal zuhant. Az is árulkodó, mennyire megcsappant az arany- és valutatartalék. Viszont az oroszok már nem közölnek egy sor gazdasági mutatót. Így nem lehet tudni, mekkora a költségvetés hiánya, mennyit költenek fegyverkezésre, és mennyivel kevesebbet fordítanak az egészségügyre, illetve oktatásra.

Ugyanakkor Moszkva nem tud hitelt felvenni, és az infláció miatt nem ajánlatos pénzt nyomtatnia. De az még nem világos, meddig tudja finanszírozni a hadjáratot. Ám az biztos, hogy nincs elég high-tech termék, az orosz szürkeállomány jelentős része pedig külföldre vándorolt, ennek pedig hosszú távú következménye lesz. Így az ország már most kénytelen Irántól, illetve Észak-Koreától beszerezni hadfelszerelést.