Nemzetközi lapszemle: Szankcióügyben már a németek rosszallását is érzi a berlini magyar nagykövet

A moldovai feszültség megvilágítja, mekkora a tét Ukrajnában. Ki a felelős a háborúért? Már nem is csodálkoznak a magyar-iráni barátságon. Válogatás a világlapok írásaiból.

  • hvg360 hvg360
Nemzetközi lapszemle: Szankcióügyben már a németek rosszallását is érzi a berlini magyar nagykövet

Washington Post/AP

A magyar külügyminiszter az első uniós vezető, aki ellátogatott Minszkbe azóta, hogy Alekszandr Lukasenka elnök három éve keményen lecsapott a választások meghamisítása miatt tiltakozó tömegekre. Szijjártó Péter éppen akkor kerített sort az útra, amikor az EU új szankciós csomagot készül hozni a fehérorosz rendszer ellen, részben az elnyomás, részben pedig amiatt, mert orosz csapatok állomásoznak az ország területén – a háborús tervek részeként.

A belarusz ellenzék emigrációba kényszerült elnökjelöltje, Szvjatlana Cihanovszkaja kiemelte, hogy a magyar vezető akkor tárgyal ottani kollégájával, amikor Minszkben per zajlik az idei Nobel-békedíjas aktivista ellen, újságírókat kínoznak meg és orosz katonák gyakorlatoznak az országban, mielőtt bevetnék őket ukrán földön. Ez az eljárás elfogadhatatlan – állapította meg a politikus.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.